PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ilona Lwowska-Borkowska (1954-2021)

Ilona Lwowska-Borkowska (1954-2021)
W dniu 29 marca zmarła Ilona Lwowska-Borkowska, pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Miała 67 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ilona Lwowska-Borkowska (1954-2021)
Ilona Lwowska-Borkowska (1954-2021)
fot. amuz.gda.pl

 

Ilona Lwowska-Borkowska ukończyła studia pianistyczne na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego, a także De Paul University School of Music w Chicago (USA) w klasie prof. Dimitri Paperno. Uczelnię tę ukończyła w 1984 r. z tytułem Master of Music in Performance.
Od roku 1986 rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – początkowo na Wydziale Instrumentalnym, a od 1988 r. na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu, jako akompaniator i nauczyciel fortepianu.

W latach 1992-2012 była członkiem Rady Wydziału.

Doskonaliła swoje umiejętności na kursach pianistycznych solowych i muzyki kameralnej, u takich profesorów jak Mary Sauer, Melody Lord, Andrzej Tatarski, Maria Szwajger-Kułakowska.

Podczas krajowych przesłuchań i konkursów otrzymała kilka nagród za najlepszy akompaniament.

Za aktywną działalność dydaktyczną, artystyczną i organizacyjną została kilkakrotnie uhonorowana Nagrodą Rektora oraz odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Ilona Lwowska-Borkowska zmarła 29 marca 2021 roku. 

za amuz.gda.pl

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl