PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Henryk Lewandowski (1945-2021)

Henryk Lewandowski (1945-2021)
1 października zmarł Henryk Lewandowski. Był nie tylko znanym gdańskim restauratorem. Wychował też i przygotował do zawodu wiele pokoleń gdańskich specjalistów z branży turystycznej i hotelarskiej. Dał się tez poznać jako człowiek mający zasługi w integrowaniu środowiska absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Henryk Lewandowski (1945-2021)
Henryk Lewandowski (1945-2021)
fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Henryk Lewandowski urodził się w 1945 roku. Ukończył szkołę gastronomiczną w Gdańsku Wrzeszczu. Pracował następnie w wielu zakładach gastronomicznych m.in. w „Aldze” w Sopocie oraz w gdańskim „Wikingu” i „Akwarium”. Henryk Lewandowski w latach 60-tych ubiegłego wieku został pełnomocnikiem ówczesnego ministra handlu wewnętrznego i usług Edwarda Sznajdera, a następnie kierownikiem sali w „Cristalu” we Wrzeszczu. Jako inspektor kontrolował jakość pracy w wielu restauracjach. Podjął następnie pracę w Zjednoczeniu Przemysłu Gastronomicznego. Od 1997 roku wraz żoną prowadził własną Restaurację Gdańską mieszczącą się na ul. Św. Ducha. 

Był absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim, tam też uzyskał doktorat. Na tej uczelni następnie zorganizował i przez wiele lat prowadził jako kanclerz Stowarzyszenie Absolwentów UG. Wykładał w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. W WSTiH pełnił w latach 2008 – 2017 funkcję prodziekana ds. studenckich, a także był na tej uczelni kierownikiem Kursu Uniwersytetu III wieku.

Został też laureatem licznych wyróżnień i nagród. Otrzymał m.in.: Złotą Kartę elitarnego Towarzystwa Naukowego National Geographic Society. Wydał kilka książek,w tym „Biesiadowanie w dawnym Gdańsku” i „Tajemnice kultury salonów gdańskich”, a także Księgę Jubileuszową na 45-lecie Uniwersytetu Gdańskiego.

Przez wiele lat był niezapomnianym organizatorem i animatorem dorocznych spotkań środowiska akademickiego.

Henryk Lewandowski zmarł 1 października 2021 roku. 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl