PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Florian Staniewski (1945-2019)

Florian Staniewski (1945-2019)
Aktor i reżyser teatralny, pedagog, odtwórca postaci marszałka Piłsudskiego w gdańskiej Paradzie Niepodległości, a także Jana Heweliusza. Od 1969 roku związany był z Teatrem Wybrzeże. Florian Staniewski zmarł 10 marca, miał 73 lata.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Florian Staniewski podczas obchodów Dnia Weterana w Teatrze Wybrzeże we wrześniu 2017 roku
Florian Staniewski podczas obchodów Dnia Weterana w Teatrze Wybrzeże we wrześniu 2017 roku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Urodził się 25 grudnia 1945 w Łodzi. Ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera (PWSFTviT).

Na scenie teatralnej zadebiutował jeszcze przed zakończeniem nauki - w 1965 roku, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, rolą żołnierza w spektaklu „Kolumbowie rocznik 20” Romana Bratnego w reżyserii Barbary Jaklicz.

Od 1969 roku był związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Występował w spektaklach takich reżyserów, jak Adam Hanuszkiewicz („Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego), Anna Polony („Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira) czy Izabella Cywińska („Hanemann” Stefana Chwina), wielokrotnie współpracował również z Krzysztofem Babickim i Adamem Orzechowskim.

W ostatnich latach można go było zobaczyć m.in. w spektaklu „Martwe dusze” Mikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego i w „Faraonie” Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.

W 2009 roku otrzymał nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2015 roku został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej „za zapadającą w pamięć kreację Pluszkina w >>Martwych duszach<< Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże, a także za popularyzowanie sztuki scenicznej”.


Czytaj więcej:

Zmarł Florian Staniewski, wieloletni aktor Teatru Wybrzeże

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl