PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ewa Bąkowska (1931-2022)

Ewa Bąkowska (1931-2022)
Zmarła 9 czerwca w wieku 91 lat. Ewa Bąkowska, pseudonim Ewa, por. w st. spoczynku była odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Odznaką „Akcji Burza”, do końca życia mieszkała Gdańsku i z naszym miastem była związana.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ewa Bąkowska (1931-2022)
Ewa Bąkowska (1931-2022)
fot. www.opoczno.pl

Ewa Bąkowska pochodziła spod Opoczna, urodziła się w 1931 roku w rodzinnym majątku Jaxa-Bąkowskich, herbu Gryf. Historia majątku sięga roku 1783.

Podczas drugiej wojny światowej matka Ewy Bąkowskiej, Anna Maria Waratnowicz-Bąkowska, na zlecenie Armii Krajowej prowadziła punkt rozdziału leków, dokąd dostarczano je z Tomaszowa Mazowieckiego, udzielając pomocy partyzantom. Trzynastoletnia wówczas córka była łączniczką AK, chyba najmłodszą na tamtym terenie. 

Historia rodziny Ewy Bąkowskiej. Oddali najlepszego konia majorowi "Hubalowi"

Ewa wraz z mamą Anną Marią zostały w 1948 roku aresztowane za współpracę z AK i przeciwdziałanie Gwardii Ludowej. Obie odbywały karę więzienia w Opocznie i Piotrkowie Trybunalskim.

Dalsze losy Anny Marii Waratnowicz-Bąkowskiej i Ewy Bąkowskiej związane były z Gdańskiem. Seniorka rodu została magazynierką w jednej z klinik Akademii Medycznej, a Ewa przygotowywała się do matury.

W 1983 roku po ciężkiej chorobie Anna Maria zmarła.

Ewa ukończyła technologię żywności na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej oraz studia magisterskie w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Do końca swego życia mieszkała Gdańsku i z naszym miastem była mocno związana. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Odznaką „Akcji Burza”.

Ewa Bąkowska zmarła 9 czerwca w wieku 91 lat. 

Ewa Bąkowska spoczęła na cmentarzu Srebrzysko - gdańszczanka, która była łączniczką AK

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl