PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Edward Kajdański (1925-2020)

Edward Kajdański (1925-2020)
W dniu 10 września 2020 roku zmarł Edward Kajdański - inżynier, dyplomata, pisarz, malarz, niestrudzony badacz, znawca i pasjonat kultury Dalekiego Wschodu. Od lat 50. XX wieku gdańszczanin.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Edward Kajdański
Edward Kajdański
fot. Materiały prasowe

 

Edwarda Kajdański urodził się w 1925 roku w Harbinie w Mandżurii na terytorium północno – wschodnich Chin, gdzie istniała kolonia polska związana z budową Kolei Wschodniochińskiej. Ukończył Gimnazjum Polskie im. Henryka Sienkiewicza w Harbinie (absolwentem tej szkoły był między innymi pisarz Teodor Parnicki) i Politechnikę Harbińską. 

W 1951 roku, wraz z żoną i matką, jako repatriant przybył do Gdańska, zamieszkali przy ulicy Sobótki we Wrzeszczu, a następnie w Oliwie. Pracował w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, w biurze radcy handlowego i w ambasadzie w Pekinie. Był konsulem w Kantonie w Chinach. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego. Laureat Odznaki Honorowej Bene Merito oraz nagród i tytułów Chińskiej Republiki Ludowej.

Pisał na temat Chin i Polaków działających w Chinach. Ma w swoim dorobku blisko 20 fascynujących książek, które niejednokrotnie sam ilustrował. We „Wspomnieniach z mojej Atlantydy” opisał ukochany, utracony kraj dzieciństwa, młodości i początków dojrzałego życia, sięgnął do zawikłanych losów swojej rodziny. W książce „Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo” przybliżył Polsce i światu postać i osiągnięcia polskiego jezuity, misjonarza, jednego z ważniejszych europejczyków w historii Państwa Środka, gdzie nazywany jest polskim Marco Polo.

Publikował artykuły w czasopismach  „Poznaj Świat”, „Wiedza i Życie”, „Kontynenty” i in. Człowiek o wyjątkowej kulturze osobistej. Do końca życia pracował twórczo.

Edward Kajdański zmarł 10 września.

Więcej o Edwardzie Kajdańskim

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl