PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Edmund Stachowiak (1925-2022)

Edmund Stachowiak (1925-2022)
Stoczniowiec, współtwórca rozwoju Stoczni Gdańskiej, świadek historii. Przez całe zawodowe życie Edmund Stachowiak związany był ze Stocznią Gdańską, gdzie sukcesywnie piął się po szczeblach kariery. To m.in. jemu zakład zawdzięczał swój rozwój i ważne techniczne osiągnięcia. Zmarł mając 97 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Edmund Stachowiak (1925-2022)
Edmund Stachowiak (1925-2022)
fot. archiwum rodzinne

Edmund Stachowiak urodził się w 1925 roku. Nie był „sztandarowym” działaczem Solidarności, ale przez dziesięciolecia tworzył stoczniową historię i był jej świadkiem. Od 1949 roku przez całe zawodowe życie związany był ze Stocznią Gdańską. Przeszedł kolejne szczeble kariery od technika magazyniera do członka dyrekcji. Był współtwórcą rozwoju zakładu i jego technicznych osiągnięć, a także świadkiem i uczestnikiem historycznych wydarzeń.

Tu zaczął się ruch, który zmienił oblicze Europy. Przeczytaj rozmowę z Edmundem Stachowiakiem

W jego przekonaniu zapisana także w jego życiorysie historia Stoczni Gdańskiej z pewnością wpisała się w historię Europy, a wydarzenia w Stoczni zainicjowane w zasadniczy sposób zmieniły oblicze naszego kontynentu. Był zdecydowanym orędownikiem wpisania Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tak Edmunda Stachowiaka pożegnał Tadeusz Deptała ze Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl