PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bożena Aksamit (1966-2019)

Bożena Aksamit (1966-2019)
Dziennikarka, reportażystka, autorka książek, laureatka nagród dziennikarskich, publikowała głównie w „Gazecie Wyborczej” i „Wysokich Obcasach Extra”. Bożena Aksamit-Jasińska zmarła 1 lutego 2019 roku po długiej chorobie. Miała 53 lata.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bożena Aksamit
Bożena Aksamit
fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

 

Urodziła się w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, maturę zdawała w rodzinnym mieście, potem przeprowadziła się na drugi koniec Polski, by rozpocząć studia z oceanografii fizycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Po dwóch latach pracy w Zakładzie Morskim IMGW, za namową koleżanki, zajęła się grafiką komputerową - nieprzypadkowo - wcześniej pisała programy komputerowe. 

W końcu została dziennikarką. Pracowała w trójmiejskim oddziale Gazety Wyborczej, była autorką reportaży i wywiadów, które ukazywały się w „Dużym Formacie”, Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasach” i „Wysokich Obcasach Extra”. Podejmowała tematy trudne, często kontrowersyjne. To ona opisała głośną w ostatnich tygodniach sprawę ks. Henryka Jankowskiego, którego oskarżono o pedofilię. 

Była autorką książki o legendarnym liniowcu „Batory” („Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”). Wraz z Piotrem Głuchowskim otrzymała nagrodę MediaTory, w kategorii "DetonaTor", za śledztwo w sprawie seksualnego wykorzystywania nastolatek w Trójmieście, którą opisano w książce „Zatoka Świń”. Była też nominowana do nagrody Grand Press za wywiad i reportaż.

Zmarła po długiej chorobie 1 lutego 2019 roku.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl