PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bogdan Łukaszewski (1941-2022)

Bogdan Łukaszewski (1941-2022)
W dniu 10 lutego zmarł Bogdan Łukaszewski. Był współpracownikiem Polskiego Chóru Kameralnego i współzałożycielem Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses oraz bratem dyrektora zespołu, Jana Łukaszewskiego. Miał 81 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bogdan Łukaszewski (1941-2022)
Bogdan Łukaszewski (1941-2022)
fot. Polski Chór Kameralny

Informacja o śmierci artysty, pojawiała się na profilu FB Polskiego Chóru Kameralnego w piątek, 11 lutego 2022 r.

Z żalem zawiadamiamy, że wczoraj, 10.02.2022 zmarł pan Bogdan Łukaszewski, współpracownik Polskiego Chóru Kameralnego, współzałożyciel Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Olivenses, brat dyrektora naszego zespołu, Jana Łukaszewskiego - czytamy. - “Aktywnie zaangażowany w życie gdańskiej sceny muzycznej, był członkiem licznych chórów, wieloletnim etatowym śpiewakiem Chóru Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Jan Łukaszewski wspominał brata w wywiadzie, którego udzielił portalowi gdansk.pl w 2017 roku:

"Z moim bratem Bogdanem i kolegami z Opery Bałtyckiej stworzyliśmy zespół i zaczęliśmy śpiewać w Archikatedrze w Oliwie. Ale ponieważ repertuar na głosy wyłącznie męskie jest ograniczony, postanowiliśmy go rozszerzyć. Chór mieszany nam nie odpowiadał, młodzież śpiewała już w zespołach akademickich, a ja byłem wtedy w posiadaniu przeróżnych nagrań - zespołów angielskich jak King’s College Cambridge czy Chóru Stuligorsza, które mi w tamtym czasie imponowały - wpadliśmy więc na pomysł, żeby utworzyć chór chłopięcy, bo to są głosy ładne i czyste."

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl