PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Anna Staruszkiewicz (1945-2022)

Anna Staruszkiewicz (1945-2022)
Od prawie 20 lat była motorem licznych inicjatyw społecznych, inicjatorką budowy sieci Domów Sąsiedzkich. Prezydent Paweł Adamowicz często był sprzymierzeńcem i patronem tych działań. Anna Staruszkiewicz zmarła 22 kwietnia, w wieku 77 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Anna Staruszkiewicz (1945-2022)
Anna Staruszkiewicz (1945-2022)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Urodziła się 9 stycznia 1945 roku w Łukowie, szkoły kończyła we Wrocławiu. W połowie lat 70. Anny Staruszkiewicz z małym synkiem przyjechała na Wybrzeże - objęła komendę Ochotniczego Hufca Pracy na Helu, później prowadziła szkołę przysposobienia zawodowego OHP na Przymorzu. Syn dorósł, zaczął układać sobie życie w Poznaniu. Anna Staruszkiewicz przeszła na emeryturę, została w Gdańsku, na Jasieniu. Musiała wymyślić siebie od nowa. I wówczas dał o sobie mocno znać jej  “gen społecznikostwa”. Nie umiała żyć tylko dla siebie, chciała żyć dla innych. 

Od 2005 roku Anna Staruszkiewicz zaczęła angażować się w życie organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń. Przygotowywała wystawy - jako miłośniczka kultury - a także wycieczki i wykłady - jako fanka lokalnej historii. Z czasem zaczęła dostrzegać rosnące potrzeby środowiska seniorów. Od 2011 roku była prezeską Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych “Forum”, działającej w gdańskim Śródmieściu.

Tryskała pomysłami. Gdy zaproponowała utworzenie w gdańskich dzielnicach sieci Domów Sąsiedzkich, prezydent Paweł Adamowicz stał się gorącym orędownikiem tego projektu. Była też inicjatorką utworzenia edukacyjnej Akademii Seniora, w której swoją wiedzę o świecie poszerzyły setki starszych gdańszczan.

Prowadziła Klub Silver - w dwóch lokalizacjach: Klub Dla Osób Starszych Ujeścisko (ul. Przemyska) i Klub Dla Osób Starszych Śródmieście (przy Stajennej). 

Więcej o Annie Staruszkiewicz - społeczniczce całym sercem, oddanej gdańskim seniorom

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl