PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Andrzej Lipniewski (1945-2019)

Andrzej Lipniewski (1945-2019)
Andrzej Lipniewski był cenionym polskim malarzem i rysownikiem, działaczem kulturalnym, poetą, muzykiem i kompozytorem. Był jednym z pionierów gdańskiego i polskiego big-beatu lat 60. Zmarł na początku marca.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
lipniewski pixabay
fot. pixabay.com

 

Andrzej Lipniewski urodził się 20 listopada 1945 roku w Białymstoku. Życie związał z Trójmiastem i Żuławami. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, naukę kontynuował w Studium Wychowania Plastycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1980 roku w pracowni prof. Barbary Massalskiej. Nastepnie powrócił do liceum w Orłowie, gdzie pracował jako nauczyciel (w latach 1981-1993), wychowując pokolenia młodych malarzy. Od 1982 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Był znany i nagradzany w kraju i za granicą, jego prace można bylo oglądać m.in. w Australii, USA i na wystawach "Młoda ekspresja" w Paryżu. 

Był twórcą wszechstronnym, nie tylko w dziedzinie sztuki. W latach 1962-1965 był wokalistą i kompozytorem gdańskiej grupy big-beatowej "Tony", stając się pionierem gdańskiego i polskiego big-beatu lat 60. Z synem Symeonem Lipniewskim wydał trzy płyty autorskie, w oryginalnym stylu "Slavia Heavy-Rock": "Piosenki własne-8" (PTL-2002 r.), "Znad morza 1" (PTL-2003) i "Znad morza 2" (PTL-2003).

Lipniewski zajmował się także animacją kultury. W latach 1967-1976, które spędził na Żuławach, był kierownikiem klubu "Paradoks" przy Powiatowym Domu Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Działał jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Jednocześnie realizował cykl rysunkowo-malarski "Sensensy".

Ceniony był także za talent pisarski. Został laureatem 15. ogólnopolskich konkursów poetyckich. Wiersze, opowiadania i rysunki publikował w "Literach", "Ziemi Gdańskiej", "Dzienniku Bałtyckim", "Radarze", "Poezji", "Twórczości", "Autografie", "Toposie", "Wiadomościach Kulturalnych" i w "Tyglu Elbląskim".

Za wszechstronną twórczość był nagradzany. Otrzymal stypendium Ministra Kultury i Sztuki w latach 1984, 1985 i 1989. W 1985 roku wyróżniony został odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W listopadzie 2018 roku wyróżniony został Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za 50 lat twórczości artystycznej.

Zmarł na początku marca tego roku. Miał 73 lata.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl