PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Aleksander Skowroński (1935-2020)

Aleksander Skowroński (1935-2020)
Jeden z najsłynniejszych polskich lalkarzy, aktor teatralny i filmowy. Kilku pokoleniom gdańszczan znany z Teatru Miniatura i Teatru Wybrzeże. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach, m.in. w filmie „U Pana Boga w ogródku”, „Boża podszewka”, „Prawiek i inne czasy”, „Bilet na księżyc”. Aleksander Skowroński zmarł 24 listopada.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: twarz starszego uśmiechniętego mężczyzny w okularach z długą brodą
Aleksander Skowroński (1935-2020)
fot. FB Związku Artystów Scen Polskich

 

Aleksander Skowroński urodził się 6 grudnia 1935 roku w Białymstoku. Przez wiele lat związany był z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku (w latach 1957-1991 oraz w 1998 i 2004 roku), gdzie debiutował w 1957 roku postacią Melchiora w „Pastorałce” Leona Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej. Jako znakomity lalkarz animował pacynki i kukiełki w przedstawieniu „Bo w Mazurze taka dusza” z 1962 roku, które pozostało w repertuarze teatru przez 25 lat, sprawiając, że wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan, ale nie tylko - spektakl objechał prawie cały świat.

W ciągu swojego życia był związany z kilkoma scenami teatralnymi: Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku (lata 1993-1994, 1996 rok), Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1994 rok) oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (lata 2001-2003). W 2015 gościnnie wystąpił w spektaklu „Mały Książę. Końcówka” w reżyserii Adama Nalepy na podstawie książki Antoine de Saint-Exupery, wystawianym w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Największą rozpoznawalność i sympatię widzów przyniosła mu rola emerytowanego ogniomistrza, ojca komendanta w filmie „U Pana Boga w ogródku”. Wcielił się także w inne ciekawe postaci w kilkudziesięciu filmach i serialach, między innymi takich, jak: „Boża podszewka”, „Prawiek i inne czasy”, „Stara baśń”, „Uwikłanie”, „Bilet na księżyc”, „13 posterunek”, „Adam i Ewa”, „Kasia i Tomek”, „Korona królów” czy „39 i pół tygodnia”.

W dowód uznania dla dokonań artystycznych Aleksandra Skowrońskiego Sekcja Teatrów Lalkowych Związek Artystów Scen Polskich wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą „Henryk”. Był też podwójnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2017 i 2020 rok) za całokształt pracy artystycznej.

Latem tego roku media i środowisko aktorskie obiegła wiadomość o trudnej sytuacji materialno-bytowej, w jakiej znalazł się nestor teatru lalkowego i jego niepełnosprawny syn, a także o licznych schorzeniach, na które cierpiał. Reżyser Adam Nalepa zainicjował zbiórkę na jego rzecz - udało się zebrać 166 tys. zł, przekraczając założoną kwotę o ponad 600 proc.

Aleksander Skowroński zmarł 24 listopada 2020 roku. 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl