PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Aleksander Doba (1946-2021)

Aleksander Doba (1946-2021)
"Dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro" - poinformowała rodzina słynnego podróżnika, który od października 2018 roku jest patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. Miał niespełna 75 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksander Doba (1946-2021)
Aleksander Doba (1946-2021)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Aleksander Doba urodził się w 1946 roku w Swarzędzu, zasłynął jako kajakarz i podróżnik. Turystyką kajakową zajmował się od 1980 roku. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

W październiku 2018 roku został patronem Morskiej Szkoły Podstawowej na gdańskim Chełmie. 

- Nie miałem pewności, czy osoba żyjąca może być patronem szkoły - przyznawał Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Doby. - Młode pokolenie boryka się z brakiem wzorców i chcemy temu zaradzić - dodawał. 

- Gdy dowiedziałem się, że mam zostać patronem szkoły, pomyślałem sobie, że ja przecież jeszcze żyję! Bycie patronem i to żywym patronem, który robi niesamowite rzeczy, to wielka frajda dla uczniów, rodziców, nauczycieli i oczywiście dla mnie - mówił Aleksander Doba, którego imię nosiła już wcześniej "podstawówka" w Iwięcinie (powiat koszaliński, Zachodniopomorskie). 

W 2015 roku w głosowaniu National Geographic został wybrany "Podróżnikiem Roku" na świecie.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 roku. Miał 75 lat. 

O osiągnięciach podróżnika i wizyta w Gdańsku

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl