PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W oczach uchodźców zobaczcie Jezusa. Nabożeństwo ekumeniczne w Gdańsku

- Modlimy się za tych, którzy w drodze do lepszego życia napotkali śmierć - mówił ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji, gdańskiej podczas nabożeństwa ekumenicznego w sobotę, 8 października 2016 roku, na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku.

A
A

Różne wyznania wspólna modlitwa

Gdańsk po raz drugi włączył się w tydzień modlitwy za uchodźców "Umrzeć z nadziei" realizowany pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Nabożeństwo ekumeniczne, do którego zaproszono przedstawicieli wszystkich wyznań obecnych w Gdańsku, odbyło się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja 9.

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant`Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której wymieniano imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Modlitwy wznoszone będą cały tydzień w intencji tych, którzy zginęli poszukując dla siebie i swoich najbliższych nowego domu, bezpieczeństwa i lepszego życia w Europie.
 

Na nabożeństwo przyszli mieszkańcy Gdańska

Organizatorzy spotkania modlitewnego zaprosili kapłanów i wyznawców wszystkich wyznań oraz osoby niewierzące, którzy chcieli w zadumie wspomnieć uchodźców, którym nie udało się dotrzeć do lepszego świata.

- W Warszawie, pewnie też i w Rzymie czytane są dziś nazwiska osób, które zginęły w drodze po lepsze życie - mówił ksiądz Niedałtowski. - To pokazuje, że każdy z nich jest osobnym światem, ma swoją historię, swoją tragedię. Chcemy o nich pamiętać i łączymy się z tymi, którzy ich wspominają.

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br., przypominając, że "modlitwa góry przenosi!”. Jego słowa przytoczył Paweł Adamowicz prezydent Gdańska.

- Papież powiedział zobaczcie w oczch uchodźcy Jezusa - mówił prezydent Adamowicz. - Po radosnych latach 90-tych XX wieku wydawało się, że dzielące nas mury zostały bezpowrotnie zniszczone, a na naszych oczach są wznosozne nowe mury, także te niewidzialne, w naszych sercach. Pojawił się ogromny lęk, niechęć wobec innych, wobec obcego. W Gdańsku mieszka kilkanaście tysięcy Ukraińców, Białorusinów, Syryjczyków i innych. Witamy Was, nie jesteście problemem a darem, wyrażajcie swoją kulturę, energię. Czujcie się w Gdańsku, na Pomorzu jak u siebie w domu.


Organizatorzy zaprosili wszystkich, którzy chcieli w zadumie wspomnieć uchodźców

Z danych Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM) wynika, że do końca lipca br. już ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego. Zginęli w drodze po normalne życie.Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl