PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Światowy Dzień Uchodźcy, czyli niedziela na cztery strony świata

Muzyka z różnych stron świata, opowieści nomadyczne, rodzinny piknik i mnóstwo atrakcji. Przyjdź baw się dobrze i wesprzyj działania gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów. W niedzielę, 18 czerwca, w godz. 13.00-17.00 na Długim Targu (okolice Zielonej Bramy) świętować będziemy Światowy Dzień Uchodźcy.

A
A

Grudzień 2015. Gdańscy imigranci w nowej siedzibie Centrum Wsparcia Imigrantów

- Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku 20 czerwca. W tym roku w Gdańsku celowo wybraliśmy niedzielę, 18 czerwca, by zachęcić gdańszczan do spędzenia popołudnia w piknikowej, rodzinnej atmosferze jednocześnie pamiętając o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia - mówi Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. - Wszyscy mieszkamy w Gdańsku, niektórzy urodzili się tu, inni wybrali to miasto za swój dom. Są wśród nas też tacy, którzy dotarli do Gdańska, po tym, jak musieli uciekać ze swojego kraju, by móc w spokoju żyć. I właśnie tym, którzy uciekając znaleźli swoje miejsce w Gdańsku chcemy pomóc. 

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy (ONZ), w ramach kampanii "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny" organizowany jest wakacyjny Art Alert na rzecz dzieci-uchodźców i dzieci znajdujących się w procedurze uchodźczej mieszkających w Gdańsku. W niedzielę, 18 czerwca, na scenie ustawionej na Długim Targu wystąpią zespoły prezentujące muzykę z różnych stron świata.

  • Zespół Ikenga Drummers znany jest trójmiejskiej publiczności, która wie, że każdy ich koncert to niepowtarzalne, barwne i żywiołowe widowisko. Utwory śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim, a cały zespół występuje na scenie w kolorowych, afrykańskich strojach ludowych.
  • Kolejną gwiazdą tego popołudnia będzie zespół Jazgodki, wykonujący muzykę tradycyjną i etniczną z różnych stron Europy, a także własne kompozycje inspirowane muzyką etniczną. Podczas koncertu usłyszymy muzykę z drogi – pieśni i melodie wędrowców Europy: Romów i Żydów Sefardyjskich.
  • Na scenie wystąpi również zespół MUZ-ART., wielonarodowy projekt w składzie którego grają muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji. Zagrają oni utwory ukraińskie i rosyjskie z repertuaru ludowego i rozrywkowego.
  • Tego popołudnia będzie można wysłuchać opowieści nomadycznych Katarzyny Jackowskiej-Enemuo czyli PARPARUSZA OPOWIADA.. Będą to historie z bliska i daleka: o domu, o drodze, o wędrówce i wędrowcach. O ludziach i nieludziach. Historie, w których szumi morze i las, przesiąknięte dymem z ognisk, skrzypieniem kół i melodią kroków...
  • Będzie również okazja, by odwiedzić kiermasz artystyczny lub wziąć udział w warsztatach artystycznych.


Majed Tinawi z Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek oraz Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w kwietniu 2017 roku podczas inauguracji kampanii 'Gdańsk Dla Ofiar Wojny'

Podczas eventu organizacje pozarządowe na swoich stoiskach będą informować o sytuacji uchodźców i możliwościach zaangażowania się w niesienie im pomocy.

- Przygotowaliśmy w niedzielę dużo atrakcji, tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Tego dnia będzie też możliwość przekazania datku na działalność Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów. Zebrane środki przeznaczone będą na wsparcie socjalne i wakacyjne dzieci uchodźców przebywających w Gdańsku - zaprasza Piotr Olech. - W organizację Światowego Dniach Uchodźcy w naszym mieście zaangażowało się wielu ludzi, którzy na co dzień pomagają imigrantom mieszkającym w Gdańsku. Jednak bez naszego finansowego wsparcia, mają oni ograniczone możliwości niesienia pomocy. Warto tego dnia przyjść, spędzić czas w rodzinnej atmosferze, jednocześnie wesprzeć ich działania.


Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Więcej o akcji Gdańsk solidarnie dla ofiar wojnyOlimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy