PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rozmawiano o Europie. Wałęsa: - Budzą się demony [WIDEO]

Rozmawiano o Europie. Wałęsa: - Budzą się demony [WIDEO]
Dokąd zmierza Europa i czy europejska demokracja jest zagrożona? Odpowiedzi podczas forum „Europa z widokiem na przyszłość” próbowały znaleźć wybitne osobowości świata polityki, nauki i mediów. - Strach to zły doradca - mówiła Rita Süssmuth. - Co nas, Europejczyków, łączy - pytał Luc Luyten.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Basil Kerski, dyrektor ECS otwiera forum i wita głównego gościa Lecha Wałęsę

Do Gdańska na dwudniową konferencję zorganizowaną w Europejskim Centrum Solidarności przyjechało ponad 20 panelistów. Wśród gości byli m.in. Lech Wałęsa, Rita Süssmuth - była przewodnicząca Bundestagu, Seth G. Jones - dyrektor Międzynarodowego Centrum Polityki Bezpieczeństwa i Obrony RAND z Waszyngtonu, Patrycja Sasnal - ekspertka od Bliskiego Wschodu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie czy Paweł Kowal - polski polityk i były ekspert ds. polityki wschodniej w Centrum Stosunków Międzynarodowych.

O czym rozmawiano?

- Europa nie jest zagrożona, ale musi znaleźć poprawę do starego systemu. Musimy mieć małą konstytucję żeby się bardziej zrozumieć, musimy poprawić pewne punkty kapitalizmu i demokracji. Jak nie ma dobrych rozwiązań, to budzą się demony - tłumaczył portalowi gdansk.pl Lech Wałęsa, były prezydent RP. Laureat pokojowej nagrody Nobla wypowiedział się również na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce. - Mieliśmy uzgodniony trójpodział władzy. To można zmienić, ale nie w taki sposób, w jaki się teraz dzieje. Nie można w kampanii wyborczej mówić jedno a później, jak już się wygra wybory, robić co innego.
 

Do zebranych uczestników forum przemawia Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu

- Istnieje wiele zagrożeń w Europie, jednym z nich jest możliwość dojścia do konfliktów zbrojnych - mówiła z kolei Rita Süssmuth. Niemiecka polityk zwracała również uwagę, że Europa nie powinna bać się napływu imigrantów. - Strach to zły doradca. Jeżeli chcemy rozwiązywać problemy, to powinniśmy przyjąć uchodźców, wysłuchać ich i rozpocząć z nimi współpracę. Trzeba rozmawiać o wspólnych bądź różnych wartościach. Musimy nauczyć się wzajemnej tolerancji.

- Europa oddaliła się od historycznej idei - zaznaczył Luc Luyten, prezes belgijskiej fundacji Evans, którego zdaniem Europa jest w stanie kryzysu. - Musimy się zastanowić nad wspólnym, harmonijnym życiem. Musimy także ponownie zadać sobie pytanie: co nas, Europejczyków, łączy?
 

Uczestnicy forum przysłuchują się wystąpieniom zaproszonych gości. Po lewej Paweł Kowal

Uczestnicy forum przysłuchują się wystąpieniom zaproszonych gości

Forum „Europa z widokiem na przyszłość”, które w dniach 20-21 maja odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności to, jak skromnie przyznają organizatorzy, „intelektualna uczta” skierowana do wszystkich, których interesują losy Europy. Spotkanie odbyło się w Gdańsku po raz czwarty.

- Bardzo się cieszymy, że odbywa się to w Gdańsku, bo to oznacza, że dziś Europa jest w centrum Gdańska - przekonuje Anna Fedas, koordynatorka konferencji „Europa z widokiem na przyszłość”.
 



Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze