PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska już w Watykanie na europejskiej konferencji dotyczącej pomocy uchodźcom

W Watykanie rozpoczęła się dwudniowa konferencja, zwołana przez papieża Franciszka, dotycząca pomocy uchodźcom. Polskę reprezentują Gdańsk i Warszawa. W sobotę, 10 grudnia, Paweł Adamowicz przedstawi, co nasze miasto robi dla uchodźców i imigrantów. Tego samego dnia także spotkanie z papieżem.

A
A

Sala obrad zapełniona

Paweł Adamowicz jest już w Watykanie na konferencji zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk.

Na swoim Facebooku prezydent Gdańska zamieścił wpis: 

"Zaczynamy! Ponad 70 burmistrzów i prezydentów europejskich miast bierze udział na zaproszenie Papieża Franciszka w watykańskiej konferencji "Uchodźcy są naszymi braćmi i siostrami". "Nie mamy kryzysu uchodźców tylko kryzys europejskich wartości" - powiedziała Ada Colau burmistrz Barcelony. Spyros Galinos - burmistrz greckiego Lesbos w poruszający sposób mówił o ratowaniu uchodźców płynących przez Morze Śródziemne. To nieduże miasto udzieliło pomocy tysiącom kobiet , dzieci i mężczyzn. "Żeby pomagać nie trzeba mieć środków tylko serce otwarte na innych ludzi" - podkreśla Galinos. Wschodnią część Europy na konferencji reprezentuje tylko Gdańsk, Warszawa, Ryga i rumuńskie Bistrita". 


Przypomnijmy, że konferencja zorganizowana jest przez Papieską Akademię Nauk - Pontificia Academia Scientarium.

Zaproszenie do Pawła Adamowicza wysłał biskup Marcelo Sanchez Sorondo, kanclerz Akademii. Na konferencję zaproszeni zostali prezydenci i burmistrzowie najważniejszych europejskich miast: Rzymu, Madrytu, Walencji, Neapolu, Berlina, Barcleony, Brukseli, Kopenhagi i wielu innych. 

Z Polski, poza Adamowiczem, zaproszenie otrzymała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy. Pełna lista uczestników i szczegóły konferencji tutaj.

Konferencja odbywa się na terenie Watykanu, w budynku Casina Pio IV.

Jutro, w sobotę, 10 grudnia na posiedzeniu ma się pojawić papież Franciszek. Zebrani, wraz z papieżem, mają się zastanowić, jak można poprawić los 125 milionów uchodźców na całym świecie.

Czytaj więcej tutaj. 

Adamowicz pisze więcej o tej konferencji na swoim blogu na stronie The Huffington Post. Po angielsku!