PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Poznaj strategię na rzecz procesów migracyjnych

Poznaj strategię na rzecz procesów migracyjnych
Strategia polityczna na rzecz solidarności oraz decentralizacji procesu relokacji uchodźców i migrantów między samorządami, a regionami Unii Europejskiej będzie przedmiotem debaty podczas odbywającej się w Gdańsku w środę, 7 czerwca, konferencji. Zaproszeni na nią zostali przedstawiciele samorządów lokalnych, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego z całej Europy – reprezentanci Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i regionów Europy. Udział w konferencji jest bezpłatny, a rejestracja trwa do 6 czer
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kwiecień 2017, Europejskie Centrum Solidarności. Uczestnicy seminarium wokół Europejskiej Karty Równości

„Relaunching Europe Bottom Up – From Refugee Integration to Common Sustainable Development: Solidarity and Innovation through European Communities and Regions” to tytuł konferencji podczas której będzie można m.in. zapoznać się z nową strategią finansowania europejskich samorządów ze środków Unii Europejskiej oraz dowiedzieć się, na czym polega europejska strategia integracji.

- Unii Europejskiej potrzebny jest świeży start i jakże pilnie solidarne rozwiązanie wyzwań migracyjnych. Wpływ migracji najsilniej odczuwalny jest na poziomie lokalnym. Wdrażane na poziomie gminnym i angażujące wielu interesariuszy programy integracji obywateli państw trzecich są kluczowe dla skutecznej integracji. To samorządy, funkcjonując w oparciu o inkluzję społeczną, solidarność i innowacje powinny otrzymywać bezpośrednie europejskie wsparcie finansowe na rzecz inwestycji komunalnych i rozwoju - informują organizatorzy konferencji.

Do 6 czerwca możliwa jest rejestracja poprzez formularz online dostępny na stronie wydarzenia. Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na 5 języków, w tym na język polski.

Otwarcie wystawy „Najważniejsza rzecz”

W środę, 7 czerwca, o godz. 13.40 odbędzie się otwarcie wystawy „Najważniejsza rzecz - Burkina Faso, Irak, Turcja, Sudan Południowy i Demokratyczna Republika Konga”, w którym udział weźmie Anna-Carin Öst - przedstawicielka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce oraz Rafał Kostrzyński - rzecznik prasowy UNHCR w Polsce oraz Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Towarzysząca konferencji wystawa przygotowana przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), w Gdańsku zostanie pokazana w ramach miejskiej kampanii „Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny”. Kampanii w ramach której gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wsparcia organizacji pomagających uchodźcą. Partnerami kampanii są: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Fundacja Ocalenie oraz Polska Akcja Humanitarna.

Więcej o kampanii TUTAJ.  

W 2013 roku UNHCR zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?

Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym: stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule.


Benjami z Mongo, ze swoja maszyną

Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Zwieńczeniem konferencji będzie koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, którą tworzą młodzi ludzie związani z Borderland - Pogranicze, Sejny. W swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską.

Muzyka klezmerska – niegdyś towarzysząca żydowskim obrzędom religijnym – z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną podczas żydowskich ślubów i uroczystości. Dziś nie unika wpływów jazzu, folku, elektroniki, rocka, a nawet funka, reggae i hip-hopu.

Więcej informacji o koncercie TUTAJ



Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze