PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Postawiliście szkołę dla syryjskich dzieci w obozie w Jordanii! Mali uchodźcy dziękują!

Dzięki społecznej zbiórce Towarzystwa św. Brata Alberta w Gdańsku udało się kupić kontener, który posłuży jako szkoła dla 35 dzieci syryjskich uchodźców w Jordanii. Szkoła już stoi w obozie pod Ammanem.

A
A

Syryjskie dzieci i ich rodzice przed kontenerową szkołą na przedmieściach Ammanu. Dzieci, dzięki Waszej hojności, dostały też plecaki!

Gdańszczanki, gdańszczanie, udało się! Między innymi dzięki Waszej hojności i dobroci serca! Ale także mieszkańców wielu innych polskich miast: Gdyni, Sopotu, Warszawy, Szczecina...

Szkoła w obozie dla syryjskich uchodźców w Jordanii stanęła w ten weekend, 11 lutego 2017.

Zbiórka pieniędzy na szkołę w kontenerze, rozpoczęta w kwietniu 2016 roku, była nagłośniona na portalu gdansk.pl i w innych mediach. Nie dość, że udało się kupić kontener, który posłuży jako szkoła, to jeszcze udało się do tego kupić stoły, tablicę, plecaki, zeszyty, długopisy i kredki. 

Wszystko dla syryjskich dzieci, które z rodzicami uciekły przed okrutną wojną do sąsiedniej Jordanii. Obóz, który wsparliście sumą 9600 złotych, znajduje się na przedmieściach Ammanu, stolicy Jordanii.

Syryjskie dziewczynki przed swoją nową szkołą

Wbrew temu, co się powszechnie myśli, miliony uchodźców nie jadą do Europy. Zostają w Jordanii, Libanie, Turcji. W samej Jordanii może ich być 1,2 miliona. Jordania nie jest specjalnie zamożnym krajem, więc uchodźcy żyją w ciężkich, dramatycznych warunkach. Czasem latami!

Obóz, w którym stanie szkoła, to obóz dziki, czyli nie prowadzony przez żadną organizację ONZ. Po prostu w szczerym polu pod Ammanem wyrósł las namiotów.

- Często są to namioty uszyte z worków po kawie czy saletrze - mówi Dominik Kwiatkowski, z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku. - Te dzieci chodzą czasem ubrane w stare rzeczy, czasem półubrane, jest im zimno. Dramat! 

Kwiatkowski mówi, że taka szkoła to dla nich namiastka normalności: - One siedzą w tym polu, pośród tych namiotów, a choć przez chwilę będa mogły od tego uciec, poczuć, że są w szkole, że świat obozu na chwilę ich nie dotyczy.

Nauczycielkami i nauczycielami w obozie będą rodzice i wolontariusze. 

We wnętrzu nowej szkoły. Dzieci już zgłaszają się do odpowiedzi

 

W zeszłym roku pisaliśmy o wizycie Dominika Kwiatkowskiego i innych wolontariuszy z Gdańska w Jordanii. To wtedy narodził się pomysł zbiórki na szkołę.

Pieniądze - 9600 zł - głównie z Gdańska i Trójmiasta, ale także z Warszawy i Szczecina, trafiły z Gdańska na konto organizacji URI Mena, organizacji pozarządowej działającej na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. To ludzie z URI Mena kupili na miejscu kontener i pomoce szkolne. Kontener został oznaczony nalepkami Towarzystwa św. Alberta i Fundacji Społecznie Bezpieczni.

W Gdańsku Towarzystwo św. Brata Alberta zajmuje się pomocą bezdomnym. 

Kontener stanął w obozie dla pod Ammanem w miniony weekend (11-12 lutego 2017). Jak nas poinformował Samer al Kaish z organizacji URI Mena, w tym konkretnym obozie dla uchodźców jest około 35 dzieci w różnym wieku, od maluchów do czternastolatków. Mieszkańcami obozu są rolnicy i ich rodziny, którzy uciekli przed wojną z Syrii. Wcześniej zajmowali się uprawą warzyw w mieście Hamah. Uchodźcy są zmuszeni żyć, uczyć się, jeść i spać w takim obozie miesiącami, jeśli nie latami. Ich sytuacja jest beznadziejna. Mieszkają tak już trzy lata. 

Przypomnijmy, że polski rząd odmówił przyjęcia jakichkolwiek uchodźców z Syrii, w tym sierot z ogarniętego wojną i bombardowanego przez Rosjan Aleppo. O przyjęcie sierot starają się Sopot i Gdańsk. Dzieci z Aleppo mogłyby przejść w Sopocie i Gdańsku leczenie i rehabilitację. Tymczasem rosyjskie lotnictwo bombardowało w Aleppo nawet szpitale

Pieniądze na szkołę-kontener zebrały gdańszczanki i gdańszczanie, mieszkańcy Trójmiasta, Warszawy i Szczecina. Zbiórką zajęła się Fundacja Społecznie Bezpieczni Tow. św. AlbertaSebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl