PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Paweł Adamowicz w finale nagrody World Mayor 2016!

Prezydent Gdańska znalazł się w prestiżowym towarzystwie najlepszych prezydentów miast świata. Jest na tzw. shortlist, czyli w ścisłym finale. Wyniki już w styczniu 2017.

A
A

Prezydent Gdańska jest nominowany do World Mayor Award m.in. za stworzenie w Gdańsku Rady Imigrantów przy prezydencie

Przypomnijmy, że World Mayor to nagroda przyznawana co dwa lata przez mały, niezależny międzynarodowy think tank City Mayors Foundation. Organizacja na co dzień zajmuje się polityką miejską.

Ostatnim zwycięzcą, z 2014 roku, był burmistrz kanadyjskiego Calgary. W tym roku do nagrody nominowano 33 prezydentów miast z całego świata. Spośród tej grupy wyłoniono teraz finałową piętnastkę, z angielskiego the shortlist.

Jest na niej dwóch burmistrzów z Ameryki Północnej (z USA i Kanady) i dwóch prezydentów miast z Bliskiego Wschodu (Turcja, Syria). Najwięcej do tytułu jest kandydatów z Europy, z postępową, ultranowoczesną, choć dla wielu zbyt radykalną burmistrz Barcelony Adą Colau na czele. Colau jest przedstawicielką lewicowego ruchu mieszkańców Barcelona en Comú. 

Colau jest na liście dlatego, że nagroda ma w tym roku trafić do prezydenta bądź pani prezydent miasta najbardziej zaangażowanego w aktywną pomoc uchodźcom. Barcelona jest jednym z takich miast. Inne to oczywiście włoska Lampedusa czy greckie Ateny. Na liście są także panie burmistrz i prezydenci miast niemieckich, holenderskich czy belgijskich, które to miasta aktywnie pomagają uchodźcom z Bliskiego Wschodu.

Paweł (Pavel) Adamowicz i gdańska Czeczenka Kheidi Alieva

 
Co prawda Gdańsk nie pomaga uchodźcom z Syrii, Iraku czy Libii, bo rząd PiS zdecydował, że Polska nie przyjmie ani jednego człowieka - kobiety czy dziecka - szukającego schronienia przed okrutną wojną, ale Paweł Adamowicz i tak prowadzi politykę miasta otwartego, solidanego, które daje sygnał, że migranci ekonomiczni, choćby z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, są tu mile widziani. Miasto Gdańsk wprowadza Model Integracji Imigrantów mający na celu pomoc przybyszom szukającym w Gdańsku pracy i lepszego życia. Stąd obecność prezydenta Gdańska na tej prestiżowej liście.

Wybaczmy, że organizatorzy konkursu piszą o Adamowiczu Pavel, przez v, bo nie jest to aż tak istotne. Ważniejsze, że można oddać na niego głos, pisząc w mailu, dlaczego powinien dostać nagrodę World Mayor Award. Maile można wysyłać na adres: gdansk@worldmayor.com

Powodzenia Pavle!