PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Otwarci na świat. Ten film promuje Gdańsk jako gospodarza Jamboree 2023

Niecałe dwa miesiące zostały do Światowej Konferencji Skautowej w Baku (Azerbejdżan) - rozstrzygnie się na niej kto będzie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Jedynym kontrkandydatem dla Gdańska i Wyspy Sobieszewskiej jest Korea Południowa. Zobacz film, jaki przygotowało nasze miasto wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, by zachęcić w Baku delegacje skautów z wszystkich kontynentów do poparcia naszej kandydatury. W filmie występują niemal wyłącznie mieszkańcy Gdańska.

A
A

Kadr z filmu

Jeśli Gdańskowi i ZHP uda się 16 sierpnia br. w Baku wygrać głosowanie - w 2023 r. na Jamboree przyjedzie 40 tys. uczestników ze 160 krajów świata. Wielkie wydarzenie międzynarodowe i świetnia okazja do promocji naszego miasta. Dlaczego miałaby wygrać polska kandydatura? Chodzi o walory Wyspy Sobieszewskiej jako miejsca wręcz wymarzonego do organizacji Jamboree. I oczywiście chodzi o Gdańsk jako miasto o wyjątkowej przeszłości, które w istotny sposób zapisało się w historii świata, a dziś ma znakomite perspektywy.

- Zainspirowani ruchem Solidarności, iskrą wolności, która wyszła z Gdańska, a także świadomi obecnych wyzwań i potrzeby wyjątkowej solidarności międzyludzkiej, za motto jamboree przyjęliśmy „Bądź iskrą i podaj ją dalej” (eng. „Be the spark and pass it on”). Tym samym, zachęcamy wszystkich przyszłych uczestników i uczestniczki Jamboree w 2023, a także skautów z całego świata, którzy będą obserwować przygotowania, do bycia aktywnymi obywatelami świata, globalnego myślenia i podejmowania lokalnych działań w swoich krajach i społecznościach. Chcemy, by byli „Sparkmakerami”, tymi, którzy niosą pozytywne zmiany - mówi Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Zespół Projektu Jamboree to ponad 100 wolontariuszy - instruktorów ZHP z całej Polski, w tym kilkanaście osób z Gdańska i regionu, które pracują nad tym by program Światowego Jamboree Skautowego był ciekawy, spójny i odwoływał się do hasła przewodniego Zlotu „Bądź iskrą”. Iskry, które przyjadą do Gdańska z całego świata, podczas 2 tygodni spędzonych na jamboree, zapalą się do działania, a wyniesione z uczestnictwa w wydarzeniu doświadczenia przeniosą na swój lokalny grunt.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. W Polsce członkiem WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego. Kandydatura do organizacji jamboree przygotowywana jest wspólnie z Miastem Gdańskiem, który będzie miastem goszczącym jamboree. Prace harcerzy zmierzające do przyznanie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego wspierane są przez Komitet Honorowy, któremu przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej.