PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Imigranci a rozwój gospodarczy. Ciekawa konferencja w ECS

W Europejskim Centrum Solidarności spotkają się eksperci w zakresie integracji imigrantów z całej Europy, a także z miast polskich, które podobnie jak Gdańsk, przygotowują się do roli wielokulturowej metropolii. Ruszyła rejestracja uczestników konferencji “Smart Metropolia. Miasta Otwarte”, która odbędzie się w dniach 7-8 marca 2016 r.

A
A

Otwarcie nowej siedziby Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, grudzień 2015 r. Centrum jest współorganizatorem konferencji, a kilku jego pracowników wystąpi w roli prelegentów.

Tematyką konferencji “Smart Metropolia. Miasta Otwarte” są zagadnienia związane z integracją migrantów w kontekście rozwoju gospodarczego metropolii. Czy obecność mieszkańców wywodzących się z innych krajów i z innych obszarów kulturowych może wzmocnić pozycję ekonomiczną miasta, w którym żyją oni i pracują? Jakie strategie, doświadczenia, sukcesy i problemy w tym zakresie mają tak multikulturowe metropolie jak Oslo czy Berlin? A jakie działania podejmuje np. Warszawa i Lublin?

Na te i wiele innych pytań związanych z gospodarką, demografią, rynkiem pracy i rolą kultury w integracji, odpowiadać będą zaproszeni do Gdańska eksperci - zarówno przedstawiciele samorządów oraz instytucji państwowych, jak i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką migrantów w Europie i w Polsce.

“Miasta Otwarte” otwarte dla wszystkich chętnych

Konferencja w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się w dniach 7-8 marca 2016 r. Rozpoczęła się obowiązkowa rejestracja uczestników. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, lecz liczba miejsc jest ograniczona, nie warto więc zwlekać ze zgłoszeniem udziału.

- Chcemy pokazać jak ważna dla rozwoju gospodarczego metropolii może być mądra polityka integrowania migrantów, dlatego zaprosiliśmy gości z miast od lat doświadczonych w tym zakresie - mówi Piotr Olech, zastępca dyrektora ds. integracji społecznej Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Od wieków miasta europejskie przeżywały rozkwit gospodarczy właśnie wtedy, gdy były otwarte na odmienność i integrowanie różnych kultur. Podobnie było z Gdańskiem. Skupimy się na współczesnych szansach i trudnościach związanych z taką postawą metropolii wobec przybyszów.

Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością wystąpienie June Lee z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (International Organization for Migration, IOM), głównej redaktorki światowego raportu IOM poświęconego migracjom (tytuł wykładu: “Wyzwania rozwoju ekonomicznego a perspektywa migracji”).

June Lee, główna redaktorka raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wystąpi 8 marca podczas konferencji.

Czesław i Mamed

Adresatami wydarzenia w ECS są zarówno polskie metropolie, jak i przeciętni mieszkańcy Trójmiasta. To głównie z myślą o grupie “zwykłych” odbiorców przygotowano sesję otwierającą obrady - poświęconą lękowi wobec migracji, a także sesję ostatnią, z udziałem imigrantów. Wśród zaproszonych do opowiedzenia swojej historii są m.in.: Czesław Mozil (muzyk, który jako dziecko wyemigrował z rodziną do Danii), Mamed Khalidov (polski zawodnik mieszanych sztuk walki MMA pochodzenia czeczeńskiego) i Mohamed Atoun (palestyński lekarz od 20 lat mieszkający w Gdańsku).

Podczas konferencji przedstawiony zostanie również prawie gotowy gdański model integracji imigrantów. Tworzy go wielosektorowy, ponad 130-osobowy zespół, złożony z przedstawicieli różnorodnych instytucji i organizacji działających w Gdańsku, a także z miejscowych imigrantów. Zanim program będzie gotowy do wdrożenia, przejdzie jeszcze serię konsultacji, m.in. z radnymi miasta Gdańska, radami dzielnic i imigrantami, którzy nie mogli uczestniczyć w działaniach zespołu (spotykał się głównie w typowych godzinach pracy).

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Organizatorzy: Urząd Miasta Gdańska, Obszar Metropolitarny Gdańsk Gdynia Sopot, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Europejskie Centrum Solidarności oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl