PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny - właśnie rusza akcja humanitarna

Gdańszczanie i gdańszczanki mogą od teraz okazać wsparcie dla osób, które ucierpiały wskutek działań wojennych. Wystarczy wybrać jedną z organizacji pozarządowych i pomóc uchodźcom w Syrii, Polsce czy w Gdańsku. 3 kwietnia br. rusza kampania „Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny”. Zainauguruje ją konferencja z udziałem ekspertów, która odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej - transmisja na żywo do obejrzenia na naszym portalu, w godz. 10.30-13.

A
A

Dzieci z chlebem wypieczonym w piekarni wspieranej przez PAH. Syria, prowincja Idleb, wrzesień 2016 r.

Miasto Gdańsk do projektu zaprosiło organizacje, które od lat pomagają ofiarom wojny i uchodźcom w Gdańsku, w Polsce i za granicą, tj. Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów, Polską Akcję Humanitarną i Fundację Ocalenie.


Solidarność przez „małe s”

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce przyjął w czerwcu 2016 roku lokalną politykę w zakresie migracji i integracji, tj. Model Integracji Imigrantów, w którym część zadań dotyczy integracji uchodźców. Za tę działalność otrzymało nagrodę Złotych Wachlarzy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

- Gdańsk jest miastem wolności i solidarności, także tej przez "małe s". Solidarności ze słabszymi, pokrzywdzonymi, doświadczonymi również przez wojnę. Gdańszczanie wiedzą co znaczy miasto zniszczone, zrujnowane, ginący w nim ludzie - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Dlatego widząc to, co dzieje się w Syrii, ale i to co wydarza się na Ukrainie postanowiliśmy włączyć się w pomoc ofiarom wojny. Akcja "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny" wskazuje, że poprzez organizacje humanitarne możemy pomóc ludziom w krajach ogarniętych konfliktem, tym którzy dotarli do Polski i potrzebują pomocy już w naszym kraju i w końcu tym, którzy próbują swoje miejsce na ziemi odnaleźć w naszym mieście i wspólnie z nami pracować na rzecz Gdańska.

Radni Gdańska 23 lutego br. w geście solidarności podjęli Apel ws. solidarności z ofiarami wojen i prześladowań.


Pomóż - sfinansuj pomoc w Gdańsku

Miasto konsekwentnie od wielu lat sprowadza do Gdańska rodziny repatriantów z b. ZSRR i wspiera działania integracyjne. Aktualnie jest ponad 50 takich rodzin. Wspólnie z organizacjami i instytucjami podejmowane są liczne działania służące integracji cudzoziemców w tym uchodźców. Są to m.in. kursy języka polskiego, orientacji kulturowej, doradztwo prawne, czy wsparcie zawodowe.

Wiele z tych zadań realizowanych jest przez Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów działające w Gdańsku. A pomoc jest bardzo konkretna. I tak wpłacając 30 zł, wspieramy pomoc medyczną lub rzeczową, 50 zł - finansujemy pomoc prawną, a za 90 zł można ufundować 3-miesięczny kurs języka polskiego. CWII to jedna z organizacji, którą można wesprzeć dzięki Kampanii wpłacając darowiznę. 

Dystrybucja wiader i artykułów higienicznych dla najbardziej potrzebujących rodzin w Mosulu, styczeń 2017 r.


Pomóż - wynajmij mieszkanie

Na skalę ogólnopolską działa Fundacja Ocalenie, która wspiera integrację m.in. przez naukę języka polskiego, poradnictwo, a także pomoc mieszkaniową. Co roku z jej bezpłatnego wsparcia korzysta ok. 3 tys. migrantów. Uzupełnieniem cyklicznych działań jest innowacyjny program „Witaj w domu” .

- To odpowiedź na problem bezdomności i ubóstwa uchodźców w Polsce. Dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji zakłada wsparcie w formie mieszkań wynajmowanych w dostępnych dla nich cenach – wyjaśnia Piotr Bystrianin, prezes Fundacji. - Pierwszy sukces programu już za nami. Jedna z 30 rodzin wprowadziła się do nowego mieszkania i nie boryka się już z chłodem, brakiem ciepłej wody - dodaje.

Zagrożenie bezdomnością zmusza uchodźców do wyjazdu. Większość rodzin błąka się latami między różnymi krajami Unii Europejskiej.

Można włączyć się w program Fundacji wynajmując odpłatnie lub nieodpłatnie mieszkanie, czy po prostu przekazując darowiznę na dedykowane konto (dane na stronie Fundacji Ocalenie)


Pomóż - wpłać darowiznę

Działania na rzecz osób wewnętrznie przesiedlonych, które musiały opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia, ale zostały wewnątrz kraju  - taką właśnie pomoc niesie Polska Akcja Humanitarna, która m.in. w Syrii działa od marca 2013 roku.

- Nasze działania różnią się zależnie od kraju i potrzeb jego mieszkańców - mówi Katarzyna Prokopowicz, specjalistka ds. komunikacji PAH.

Katarzyna Prokopowicz dobrze pamięta zaangażowanie Polaków na wieść o wydarzeniach we wschodnim Aleppo: - Kiedy w mediach pojawiły się wiadomości o kryzysie, ludzie rozpoczęli dziesiątki zbiórek pieniężnych, koncerty, akcje i kiermasze, które zasiliły działania PAH w Syrii. Byliśmy poruszeni! Do końca lutego zebraliśmy 4,5 miliona złotych! Polacy chcą i potrafią pomagać!

Jednym z podstawowych problemów na terenach ogarniętych wojną jest brak wody pitnej. PAH dostarcza wodę w przeszło 50 obozach dla uchodźców na terytorium Syrii


Uchodźcy w Polsce i na świecie

W 2016 roku ponad 12 tysięcy osób starało się o status uchodźcy w Polsce. Tylko 2 proc wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Od początku lat 90. Polska przyznała status uchodźcy ponad 4 tys. cudzoziemców. Zdecydowana większość to obywatele Rosji. Jeszcze do niedawna odsetek cudzoziemców w Polsce był najniższy w Europie.

Tymczasem z danych UNHCR wynika, że na świecie jest ponad 65 milionów ludzi, którzy z powodu wojen i prześladowań musieli opuścić swoje domy. To największa liczba po drugiej wojnie światowej. Obejmuje ona uchodźców, osoby wewnętrznie przesiedlone oraz osoby ubiegające się o status uchodźcy.

- Ponad 85 procent z nich znajduje schronienie w najbiedniejszych krajach świata, czyli tam gdzie nie mogą liczyć na odpowiednie wsparcie: stałe zatrudnienie, mieszkanie czy edukację - opowiada Rafał Kostrzyński, rzecznik prasowy UNHCR, partnera kampanii. - Taki brak perspektyw jeszcze bardziej utrudnia ich i tak już trudną sytuację. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc ofiarom wojen i prześladowań.

Choć działaniami wojennymi ogarnięte są także inne kraje, jak choćby Irak, Jemen, Afganistan, Somalia to aktualnie najgorzej jest w Syrii.

- Tam w ciągu ostatnich sześciu lat z powodu konfliktu swoje domy musiało opuścić 12 mln ludzi, z których prawie 5,5 mln uciekło z kraju. Syria to tylko jeden z poważnych, dynamicznie rozwijających się kryzysów humanitarnych - dodaje Kostrzyński.
 

Debata o solidarności dla ofiar wojny
 

Kampanię „Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny” zainauguruje konferencja, która odbędzie się 3 kwietnia br. w Muzeum II Wojny Światowej i będzie transmitowana online. Zaproszono przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, także osoby, które posiadają status uchodźcy. Będzie to okazja do dyskusji i debaty nt. sytuacji ofiar wojen i prześladowań, w tym uchodźców nie tylko dzisiaj, a także w przeszłości.


Szczegółowe informacje nt. Kampanii znajdują się TUTAJ.


Transmisję z konferencji można obejrzeć 3 kwietnia br. o godz. 10.30-13 na stronie www.gdansk.pl


Autor tekstu: Aldona Dybuk