Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Węzeł integracyjny w Rębiechowie ma powstać do grudnia 2018 roku

Będzie parking na 390 miejsc dla samochodów przy stacji PKM Rębiechowo oraz 25 stanowisk dla rowerów. Do węzła poprowadzą nowe drogi rowerowe z kilku okolicznych miejscowości. W tym roku ma się zakończyć projektowanie węzłów także dla Osowej i Gdańska Głównego.

A
A
Na razie auta parkują w Rębiechowie wzdłuż drogi biegnącej obok stacji PKM. Od grudnia będzie tam parking na 390 aut
Na razie auta parkują w Rębiechowie wzdłuż drogi biegnącej obok stacji PKM. Od grudnia będzie tam parking na 390 aut
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W środę, 9 maja, o godz. 11.00  w Urzędzie Miejskim w gdańsku podpisano umowę na budowę węzła integracyjnego w Gdańsku Rębiechowie. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

Umowę podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z przedstawicielami firmy MTM S.A. z Gdyni: Markiem Ignatowskim - prezesem zarządu oraz Ryszardem Zarębą - wiceprezesem.

Marek Ignatowski z MTM powiedział nam, że prace powinny ruszyć za trzy tygodnie, a zakończyć się w połowie grudnia tego roku.

- Na początku musimy wzmocnić tam grunt, bo jest słaby - wyjaśnia Ignatowski. - Część gruntu zostanie wywieziona, a na jego miejsce przyjdzie inny. Potem zrobimy kanalizację deszczową, dalej zbiornik retencyjny i instalację elektryczną. Na koniec położymy nawierzchnię bitumiczną.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dodał, że powstanie parkingu przy stacji PKM w Rębiechowie powinno zachęcić mieszkańców, by zostawiali tam samochody oraz rowery i przesiadali się na kolej metropolitalną.

- Staramy się zachęcać mieszkańców, by korzystali z transportu publicznego, by auta nie korkowały centrum Gdańska - zaznaczył prezydent Adamowicz. 

Tak wygląda ten teren teraz z lotu ptaka. Wkrótce będzie tu parking i zbiornik retencyjny
Tak wygląda teren wokół PKM Rębiechowo teraz z lotu ptaka. Wkrótce będzie tu parking i zbiornik retencyjny
gdansk.ukosne.pl

Dodatkowo gmina Żukowo, jako partner projektu, rozbuduje drogi dojazdowe do PKM Rębiechowo. Mowa o ulicach Akacjowej, Słonecznej oraz Czaple. Do nowego węzła poprowadzą też nowe trasy rowerowe z Leźna, Lnisk, Chwaszczyna, Banina i Pępowa - łącznie 26 km.

Marek Ignatowski z MTM w Gdyni przyznał, że jego firma zatrudnia pracowników z Ukrainy: - Na początku musieliśmy ich przyuczać, nie było stamtąd fachowców, ale teraz jest lepiej. Oni zresztą chętnie i szybko się uczą.


Do końca roku mają w DRMG powstać plany węzłów integracyjnych w Gdańsku Osowie i Gdańsku Głównym. Z tym drugim jest taki kłopot, że część działek wokół dworca należy nie tylko do Miasta, ale też do PKP, która ma swoje plany względem tego terenu. Potrzebny więc będzie kompromis między interesami Miasta i przewoźnika.

Umowa na węzeł integracyjny Rębiechowo podpisana. Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Naczelny DRMD-Włodzimierz Bartosiewicz, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przedstawiciele firmy MTM S.A. Marek Ignatowski i Ryszard Zaręba
Umowa na węzeł integracyjny w Rębiechowie podpisana. Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Naczelny DRMD-Włodzimierz Bartosiewicz, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przedstawiciele firmy MTM S.A. Marek Ignatowski i Ryszard Zaręba
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
***