PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dom Chodowieckiego i Grassa – dziewięciu chętnych na opracowanie dokumentacji projektowej

Dom Chodowieckiego i Grassa – dziewięciu chętnych na opracowanie dokumentacji projektowej
W Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarto dziś oferty przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach zadania: Dom Daniela Chodowieckiego/Güntera Grassa – przywrócenie wartości dawnemu Zespołowi Sierocińca z adaptacją do nowych funkcji kulturalnych i turystycznych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przypomnijmy: w dawnym Zespole Sierocińca planowane jest powstanie międzynarodowego interdyscyplinarnego centrum kultury, nawiązujące do postaci Grassa i Chodowieckiego.  W ramach zagospodarowania tego terenu zaplanowano kilka działań: remont kapitalny oraz prace konserwatorskie wraz z adaptacją do nowych funkcji – kultury i turystyki – dwóch istniejących budynków oraz odbudowę nieistniejących, wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Budynek główny sierocińca z dobudówką (ul. Sieroca 6) będzie miejscem prezentacji i promocji twórczości patronów Chodowieckiego i Grassa. Tam również będą odbywały się inne, pokrewne działania artystyczne. Jest to budynek istniejący, wybudowany w latach 1698–1699.

Budynek boczny (ul. Sieroca 8) będzie przystosowany do pobytów rezydencyjnych i do inkubatora kultury, tworzonego z myślą o gdańskich artystach. Jest to budynek istniejący, wybudowany w 1749 roku.

Budynek przy ulicy Sierocej 8

Dawna szkoła przeznaczona zostanie na potrzeby edukacji kulturalnej i artystycznej oraz do aktywizacji lokalnej społeczności. Jest to budynek wymagający odtworzenia, pierwotny został wybudowany w 1707 roku, a zniszczony podczas II wojny światowej.

Pawilon ogrodowy będzie pełnił rolę głównej recepcji i punktu informacyjnego wraz z zapleczem sanitarnym. Jest to przestrzeń do odtworzenia, pierwotny pawilon został wybudowany w 1749 roku, zniszczony w 1945 roku.

Zagospodarowany zostanie również dziedziniec, który w efekcie będzie posiadał małą scenę i letnią kawiarnię. Będzie tam również obecna figura Daniela Chodowieckiego powstała na podstawie jego rysunku.

Teren ulicy Sierocej ponadto znajdzie się na szlaku turystycznym prowadzącym z Głównego Miasta do Młodego Miasta (ECS) przez Stare Miasto (Muzeum II Wojny Światowej – Muzeum Poczty Polskiej – Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa). Sam kompleks położony jest na w obrębie terenu wpisanego do rejestru zabytków.

Otwarcie Domu Chodowieckiego i Grassa zaplanowano na przełom 2019 i 2020 roku.

W ramach przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla przyszłej inwestycji oferty złożyło osiem firm:

Biuro Inżynierskie Anna Gontarz – Bagińska z Gdańska – 707 250,00 zł
Diogenes Studio Sp. z o.o. z Gdańska – 590 523,00 zł
Przedsiębiorstwo Projektowo-Realizacyjne Budownictwa "PION" Sp. z o.o. z Bydgoszczy – 602 700,00 zł
Mateusz Wejchert  Architekt z Warszawy – 584 250,00 zł
PALMETT Sp. z o.o. z Warszawy – 1 941 432,00
Pas Projekt Sp. z o.o. z Nadarzyna – 777 360,00 zł
Konsorcjum firm BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane z Żyrardowa i BBC Best Building Consultants z Warszawy – 427 302,00 zł
KRAMER GRAF Sebastian Kramer z Gdańska – 559 650,00 zł
STUDIO KWADRAT Beata i Paweł Jurago s.c. z Gdańska – 824 100,00 zł

Obecnie wszystkie oferty są sprawdzane pod względem formalno-prawnym.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze