PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jeszcze bardziej japońsko w Parku Oliwskim

Jeszcze bardziej japońsko w Parku Oliwskim
Drewniany pawilon, drewniana brama ozdobna, kamienna lampa. A wszystko to w stylu japońskim. Botaniczna część Parku Oliwskiego nawiązująca swym charakterem do ogrodów japońskich zyskała właśnie nowe elementy małej architektury.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Inwestycja zrealizowana została w ramach zadania Rewaloryzacja zabytków sztuki ogrodowej i zagospodarowania terenów zieleni w mieście. – Inwestycja ta jest dopełnieniem działań zrealizowanych w poprzednich latach. Kiedy to na nieużytkach położonych nad stawem graniczącym z istniejącą wcześniej częścią botaniczną Parku Oliwskiego zrealizowaliśmy ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Odwiedzający „japońską” część parku podziwiać mogą widok na staw oraz najbliższą okolicę z powstałej polany. Ta część ogrodu jest miejscem spokojnego wypoczynku. Funkcją, formą, usytuowaniem w stosunku do stawu, rozlokowaniem i kształtem formowanych krzewów azali i sosen, przestrzeń ta nawiązuje do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii.

Na łące rekreacyjnej z wiśniami japońskimi umieszczone są liczne ławki oraz drewniane nawierzchnie. W parkach i ogrodach Japonii gaje wiśniowe tworzące kwietne obłoki są tradycyjnym miejscem podziwiania kwitnących wiosną drzew oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców.

Ramę dla ogrodu oraz tło, na którym eksponowane są kwitnące krzewy oraz gaj wiśni japońskich stanowi rabata z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii. Można zobaczyć tu wybrane elementy roślinności tego kraju. Wzdłuż brzegu stawu znajdują się rabaty z kolekcją odmian kosaćca gładkiego. Kosaciec jest jednym z niewielu kwiatów, jakie pojawiają się w ogrodach Japonii. Pod nazwą kakitsubata jest tam hodowany od kilkuset lat.

W tej części ogrodu powstały także stylistycznie związane z ogrodami Japonii, nawierzchnie żwirowe, kamienne i drewniane oraz elementy małej architektury i wyposażenia. Teraz przestrzeń ogrodu dopełniły: drewniany pawilon, drewniana brama ozdobna, kamienna lampa w stylu japońskim. Koszt ich wykonania i montażu wyniósł 418 tys. zł.

Park Oliwski wciąż się zmienia. We wrześniu 2014 roku park powiększył się o ok. 0.9 ha. W nowej części (położonej między ogrodem botanicznym a ul. Opacką) odwiedzający mogą spacerować po przepięknym ogrodzie barokowym z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna, a także po  ogrodzie z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego. Zmodernizowane zostały też wszystkie mostki w Parku.
- Trwają przygotowania do remontu Groty Szeptów. Gotowy jest już projekt wraz z kosztorysem. Równolegle opracowywany jest projekt związany z palmiarnią i oranżerią. Mamy również finansowanie na budowę nowej rotundy. Zakładamy, że inwestycja ruszy w przyszłym roku - zapowiada wiceprezydent.

- Obecnie przygotowujemy się także do rewaloryzacji Parku Oliwskiego. Prace zakończyła powołana przez prezydenta Gdańska Rada Programowa Parku, która opracowała wytyczne do projektu rewaloryzacji tego niezwykłego gdańskiego zabytku. Zgodnie z jej wytycznymi kolejne działania inwestycyjne poprzedzą badania historyczne i archeologiczne – wyjaśnia wiceprezydent Grzelak.

Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze
Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze