Po spotkaniach konsultacyjnych w sprawie rewitalizacji

W poniedziałek 8 lutego we Wrzeszczu odbyło się trzecie i ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie uchwały o rewitalizacji, zorganizowane przez Referat Rewitalizacji i Biuro Rozwoju Gdańska. Nadal jednak trwają konsultacje: do 4 marca można wypełnić ankietę oraz złożyć wnioski i uwagi dotyczące projektu uchwały.
09.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podobnie jak na dwóch poprzednich spotkaniach, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski wraz z Referatem Rewitalizacji Urzędu Miejskiego oraz Biurem Rozwoju Gdańska zapoznali gości z założeniami projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji.
Przedstawiono również kolejne etapy działań oraz szczegółowo omówiono definicję ustawową dotyczącą m.in. rewitalizacji, obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacyjnego.

Po raz kolejny zgłoszono wiele wniosków o poszerzenie granic obszarów zdegradowanych lub obszarów przeznaczonych do rewitalizacji. Jak zapewnił Wiesław Bielawski – wszystkie będą szczegółowo analizowane. Jednym z wielu tematów, podjętych na spotkaniu, było źródło finansowania gminnego programu rewitalizacji. Obawiano się bowiem, że inwestycje będą realizowane punktowo. 

Co będzie rewitalizowane?
W czasie konsultacji mieszkańcy wiele razy pytali o konkretne działania i inwestycje w obszarach rewitalizacji – będą one ustalane w czasie spacerów badawczych z mieszkańcami i lokalnymi przewodnikami, które rozpoczną się w maju. Ich celem będzie zidentyfikowanie miejsc priorytetowych do rewitalizacji z punktu widzenia mieszkańców np. podjazdów dla niepełnosprawnych czy elementów małej architektury. Wcześniej jednak Rada Miasta Gdańska musi przyjąć uchwałę, by móc przystąpić do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji.

Wnioski, uwagi, ankieta
Zanim jednak zostanie podjęta uchwała, mieszkańcy nadal mają możliwość zgłaszania do niej swoich uwag i wniosków, które należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oraz obszaru, którego dotyczą, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 4 marca 2016 r. Pisma należy kierować na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku Wydziału Urbanistyki i Architektury Referatu Rewitalizacji, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk, lub w postaci elektronicznej na adres mailowy: rewitalizacja@gdansk.gda.pl.

Wciąż można również wypełnić ankietę na stronie http://rewitalizacja.badanie.net/

Przypominamy, że projekt uchwały obejmuje następujące obszary:
1) obszar Biskupia Górka / Stary Chełm / Oruńskie Przedmieście o powierzchni 124,87 ha;
2) obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy/ Stare Przedmieście o powierzchni 87,24 ha;
3) obszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście / Letnica o powierzchni 198,78 ha;
4) obszar Orunia o powierzchni 106 ha;
5) obszar Stogi Mieszkaniowe o powierzchni 129,68 ha;
6) obszar Brzeźno - osada rybacka o powierzchni 40,20 ha;
7) obszar Przeróbka Mieszkaniowa o powierzchni 28,01 ha;
8) obszar Angielska Grobla o powierzchni 26,28 ha;
9) obszar Dolny Wrzeszcz – Wajdeloty, Wyspiańskiego o powierzchni 60,88 ha.

Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji dostępny jest tutaj:
https://www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja,1027,45000.html


Więcej informacji na temat rewitalizacji:
https://www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór