PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Programiści i start-upowcy mile widziani w konkursie BIHAPI

Programiści i start-upowcy mile widziani w konkursie BIHAPI
Programiści i start-upowcy mile widziani w konkursie BIHAPI
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Programiści i start-upowcy mile widziani w konkursie BIHAPI

Właśnie ruszyła trzecia edycja BIHAPI, konkursu cieszącego się dużym zainteresowaniem programistów, start-upowców i wszystkich, dla których rozwiązywanie społecznych problemów przy użyciu nowoczesnych technologii stanowi ciekawe wyzwanie. Najbliższe spotkanie dla programistów już 21 października o godz. 17:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Celem konkursu jest stworzenie programów i aplikacji korzystających z otwartych danych dostarczanych przez miasta.

Nagroda główna w konkursie to aż 24 000 zł, zaś Prezydent Miasta Gdańska ustanowił wartą 4500 zł nagrodę dla aplikacji, która najlepiej przysłuży się mieszkańcom naszego miasta.

Czym są otwarte publiczne dane?

To wytwarzane i gromadzone przez miasta zbiory danych, które są stopniowo uwalniane oraz publikowane w Internecie w uporządkowanych formatach umożliwiających ich ponownie wykorzystywanie. Celem otwierania danych jest stworzenie warunków dla innowacyjnego zastosowania informacji oraz inspirowanie przedsiębiorczości.

I właśnie około 400 zbiorów zawierających otwarte dane zostanie udostępnionych w konkursie BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API), organizowanym przez Orange razem z miastami: Gdańskiem, Krakowem, Poznaniem, Warszawą oraz województwem małopolskim.

- Cieszę się, że konkurs wspiera budowanie opartych na zaufaniu relacji między samorządem i obywatelami przy wykorzystaniu otwartych danych i nowoczesnych technologii. Miasto Gdańsk szeroko otwiera i udostępnia gromadzone przez siebie dane, dzięki czemu mają szanse powstać aplikacje poprawiające codzienną jakość życia mieszkańców – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak w trakcie spotkania inaugurującego rozpoczęcie konkursu.

Jak przekonywał Daniel Piechocki, dyrektor w Orange, nie ma inteligentnych miast bez inteligentnych rozwiązań technologicznych. Konkurs BIHAPI to szansa, by właśnie takie rozwiązania powstawały.  W prowadzenie konkursu zaangażowana jest także Politechnika Gdańska oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny. Prof. Krzysztof Goczyła, dziekan Wydziału  Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiem podkreślił, że udział w BIHAPI to dla studentów jego wydziału szansa na spojrzenie na technologie w szerszym kontekście i poszukiwanie takich rozwiązań IT, które najlepiej służą społeczeństwu.

Otwarte spotkanie dla programistów odbędzie się 21 października o godz. 17:00 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (GPNT). – GPNT to naturalne miejsce współpracy nauki, początkujących przedsiębiorców i dużych firm. Tu dostępna jest wysokiej klasy infrastruktura, ale przede wszystkim wsparcie dla rozwoju innowacyjnych pomysłów – mówi Izabele Disterheft, dyrektor GPNT.

 

 Na czym polega konkurs i kto może zostać uczestnikiem?

Dane udostępnione przez Województwo Małopolskie, Kraków, Warszawę, Poznań i Gdańsk pozwolą stworzyć innowacyjne rozwiązania mobilne w postaci aplikacji bądź nowych usług. Na stronie www.bihapi.pl udostępnionych będzie ponad 400 zbiorów otwartych danych miejskich, możliwych do pobrania poprzez 120 API. Programiści znajdą również ponad 30 API usług telekomunikacyjnych udostępnionych przez Orange Labs. Prace zostaną poddane ocenie jury, które wybierze najlepsze produkty pracy developerów. Autorzy najlepszych, zyskają możliwość wdrożenia swojego pomysłu na rynek. Wszystko dzięki Partnerom w postaci funduszy kapitałowych, które mogą zainwestować w jeden lub kilka projektów (łączna pula do 1 000 000 PLN) w celu utworzenia spółki z wybranymi Uczestnikami BIHAPI. Zasady takiej współpracy będę regulowane odrębnymi umowami.      

Do udziału w konkursie Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Labs oraz partnerzy zapraszają programistów, studentów uczelni wyższych oraz zespoły tworzące innowacyjne aplikacje, dla których sukces oznacza wytężoną pracę i głowę pełną pomysłów. Po zwycięstwo w konkursie mogą również sięgnąć małe i średnie przedsiębiorstwa, którym nie jest obca tematyka rozwiązań biznesowych opartych na zdobyczach nowych technologii. 

Jakie nagrody czekają na uczestników konkursu?

  • główna nagroda pieniężna w wysokości 24 000 PLN – ufundowana przez Geecon
  • 3 nagrody pieniężne po 5000 PLN – ufundowane przez Orange Polska
  • nagroda pieniężna w wysokości 4000 PLN – ufundowana przez Fundacja Orange
  • tablet ufundowany przez Integreted Solutions
  • praktyki studenckie u Organizatora w Orange Labs o czasie trwania 3 miesięcy dla 3 osób spośród Uczestników będących studentami  – ufundowane przez Orange Polska
  • dedykowana nagroda pieniężna od Miasta Poznania w wysokości 10 000 PLN
  • dedykowana nagroda pieniężna od Miasta Gdańska w wysokości 4 500 PLN
  • nagrody dla uczestników Rozgrzewek

Ponadto istnieje możliwość zaproszenia wybranych Uczestników reprezentujących firmy do udziału w Programie Akceleracji Orange FAB opisanego na stronie www.orangefab.pl.

Więcej informacji: www.bihapi.pl

 

PRZEBIEG  ROZGRZEWKI W GPNT

scenariusz wydarzenia

 

Data: 21 października, godz. 17.00 – 22.00

Miejsce: Gdański Park Naukowo – Technologiczny, ul. Trzy Lipy 3

Część prezentacyjna  (60 min.)

Powitanie

Godz. 17.00 – 17.10 

Piotr Grzelak Wiceprezydent Miasta Gdańska

Sebastian Grabowski  Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Polska

Izabel a Disterheft - Przedstawiciel gospodarza PSSE -  Dyrektor GPNT

 

 

Prezentacje:

Godz. 17.10- 17.20 – Miasto – Tomasz Nadolny

Godz. 17.20- 17.35 – Orange – Sebastian Grabowski

Godz. 17.35- 17.50 – PG? / Praktycy Blue Dot Solutions

Godz. 17.50-18.05 – Black Pearls– Wojciech Drewczyński  wystąpienie w imieniu funduszy kapitałowych

Część warsztatowa (4 h)

Godz. 18.05- 18.15 Informacje na temat konkursu: harmonogram, sposób zgłaszania Projektów, development,  nagrody

Godz. 18.15- 18.20 Przedstawienie mentorów i ekspertów wspierających

Godz. 18.20- 18:35 Warsztat Lean Startup - w jaki sposób generować pomysły i wyjść od nich w kierunku poszukiwania rozwiązania oraz jak ułatwiać sobie pracę w projektach.

Godz. 18.35- 21.45 Warsztaty korzystania z API przy wsparciu ekspertów

Godz. 21.45 - 22.00  Podsumowanie warsztatów

 

Na rozgrzewce w GPNT dodatkowo wspieramy twórców!  Zapewniamy Mentorów Technologicznych, Biznesowych oraz od ekspertów API Orange.

Mentorzy technologiczni:

- Pior Janczyk (Bilander – BI, Analizy Danych) 

- Mateusz Kuszner (BlastLab - IOT),

- Alessandro Reina (Syrius Grpup – Aplikacje NFC, Inne technologie)

Mentorzy biznesowi: 

- Black Pearls

Eksperci Orange:

- Adam Filisiński (Orange) - ekspert z dziedziny budowy i integracji rozwiązań ekspozycyjnych API w sieciach operatorskich, lider projektów wdrożeniowych ekspozycji API w Grupie Orange oraz w sektorze przedsiębiorstw, a uczestnik projektów europejskich, obecnie projekt Mundo.

- Tomasz Janisiewicz (Orange) - developer aplikacji oraz architekt rozwiązań do ekspozycji API

- Sebastian Grabowski (Orange) -  współzałożyciel OpenMiddleware 2.0 Community - programu zrzeszającego różne środowiska deweloperów, naukowców, dostawców technologii oraz firm IT z pogranicza świata Telekomunikacji i Internetu - www.openmiddleware.pl.  Jest twórcą marketingowych nazw produktowych np. ZETAFON. Prowadzi warsztaty z kreatywności oraz rozwija swój autorski program Collaborative Intelligence - Mistrz i Małgorzata. Aktualnie zaangażowany w multidyscyplinarne projekty Innowacji Społecznych opartych na nowych technologiach teleinformatycznych oraz Otwartych Danych

UWAGA:

Uczestnicy są proszeni o przyniesienie ze sobą laptopów, które będą mogli wykorzystać w części warsztatowej, a dodatkowo smartfonu/ tabletu,  do których można włożyć kartę SIM Orange. Organizatorzy udostępnią karty SIM zarejestrowane w systemie ekspozycji API.

Krzysztof GarskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria Prezydenta