- Przygotowując kolejne edycje festiwalu kładziemy nacisk na przedstawianie tradycyjnych treści wykorzystując w znakomitej większości współczesne środki wyrazu artystycznego. Dotyczy to przede wszystkim muzyki, ale również sztuk wizualnych, czy teatru - mówi Przemysław Wojciechowski, organizator festiwalu.
Nadrzędną zasadą przy powstawaniu projektów festiwalowych jest kooperacja artystów litewskich i polskich realizowana w ramach formuły Free Culture, która zakłada wzajemną interakcję i kładzie nacisk na przygotowywanie przez nich pozycji autentycznych, świeżych, ale także autonomicznych wobec przyzwyczajeń wykonawców.
W tym roku większość wydarzeń festiwalowych odbywać się będzie na Targu Węglowym. Wystawy prezentowane będą w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście, w Pałacu Opatów w Oliwie i w Muzeum Bursztynu. Ważnym akcentem tegorocznego festiwalu będzie odsłonięcie pamiątkowego kamienia poświęconego Kresowianom, które odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 12.00 w sąsiedztwie bastionu Żubr na Dolnym Mieście.
Od pięciu lat Wilno w Gdańsku ma swoją siostrzaną edycję – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje), która analogicznie, prezentuje najbardziej wartościowe treści w kulturze Gdańska i Polski.
Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku / Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie http://www.wilnowgdansku.pl/