Kolejne programy operacyjne Strategii Rozwoju Miasta „Gdańsk 2030 Plus” nabierają konkretnych kształtów. W piątek 31 października odbyły się dwa kolejne spotkania podczas których omawiano zagadnienia „Zdrowie publiczne” oraz „Mobilność i transport”.
W obu warsztatach wzięli udział przedstawiciele instytucji i jednostek miejskich oraz eksperci zewnętrzni – z Instytutu Badań na Gospodarką Rynkową. Na początku omówiono priorytety dotyczące powyższych zagadnień i oczekiwania sformułowane w dokumencie Strategii Rozwoju Miasta. Przedstawiciele IBnGR przedstawili też wstępny raport omawiający aktualną sytuację w sektorze zdrowia, a także analizę dotyczącą funkcjonowania transportu publicznego w Gdańsku.
Drugą częścią spotkania była wspólna dyskusja polegająca na zdefiniowaniu głównych wyzwań dotyczących poprawy funkcjonujących rozwiązań, a także wskazaniu nowych kierunków rozwoju. W przypadku mobilności było to m.in. dalsze ograniczanie ruchu samochodowego w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej oraz rowerów (postulaty takie pojawiały się już na wcześniejszych etapach tworzenia Strategii Gdańsk 2030 Plus - m.in. na spotkaniach z mieszkańcami).
Każdy z programów operacyjnych ma być sformułowany w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał potrzebom mieszkańców miasta. Cykliczne spotkania warsztatowe wspomagać będą proces ich formułowania. Kolejne spotkania - dotyczące przedsiębiorczości i atrakcyjności inwestycyjnej Gdańska - zaplanowano na początek listopada.