PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bezpłatne warsztaty edukacyjne w ECS

Bezpłatne warsztaty edukacyjne w ECS
Europejskiego Centrum Solidarności zostanie otwarta w ostatnich dniach sierpnia, ale szkoły już od dłuższego czasu mogą korzystać z programu edukacyjnego instytucji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności zostanie otwarta w ostatnich dniach sierpnia, ale szkoły już od dłuższego czasu mogą korzystać z programu edukacyjnego instytucji. – W zeszłym roku, w naszych warsztatach wzięło udział 4,5 tysiąca uczniów – mówi Agnieszka Piórkowska, kierownik Działu Projektów Edukacyjnych ECS.

Równość

Zajęcia dla młodzieży odbywają się w dwóch salach BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Obejmują tematykę historyczną, wielokulturową i obywatelską. Organizatorzy w przystępny sposób uczą historii Solidarności i przekazują podstawową wiedzę o życiu w społeczeństwie. Warsztaty poruszają też kwestię solidarności ludzi, poszanowania drugiego człowieka, tolerancji. – Największym powodzeniem cieszą się warsztaty antydyskryminacyjne. Przygotowaliśmy je z myślą o młodzieży. Chcemy, by zauważali wartość człowieka, a nie oceniali go np. przez jego wygląd zewnętrzny czy ubranie – wyjaśnia Agnieszka Piórkowska.

ECS zajęcia dla szkół

Różnorodność

Szkolenia mają różne formy. Oprócz pracy z materiałem źródłowym, proponowane są np. warsztaty ekologiczne. Twórczy recykling – uczniowie klas IV – VI wykorzystując np. stare gazety rozwijają swoją kreatywność. Pod nazwą Solidarność w znaku kryją się zajęcia plastyczne, a Sztuka burzenia murów rozwija umiejętności młodzieży w zakresie komunikacji społecznej. W ramach projektu W kręgu kultury proponowaną formą warsztatów są inscenizacje, happeningi, mające przybliżyć młodzieży problem wiary w stereotypy i siłę nietolerancji. – Młodych można uczyć w różny sposób, a rozmaite metody pozwalają rozwijać wiele kompetencji uczniów i oddziałują na kilka zmysłów – wyjaśnia kierowniczka Działu Projektów Edukacyjnych.

ECS zajęcia dla szkół

Szkoła przyszłości

ECS jest inicjatorem Wojewódzkiego Konkursu Historii Regionalnej im. Lecha Bądkowskiego. Młodzi miłośnicy historii konkurowali ze sobą po raz czwarty. We współpracy z Muzeum II Wojny Światowej i Centrum Edukacji Społecznej, ECS realizuje ogólnopolskie programy edukacyjne, projekty międzyszkolne i międzynarodowe. – Szkoła przyszłości, to projekt międzynarodowy. Były już grupy polsko-litewska i polsko-węgierska – wyjaśnia Agnieszka Piórkowska. - W tym roku będzie to grupa polsko-niemiecka, 12 uczniów z Niemiec i 12 laureatów projektu Solidarna Szkoła. Razem zmontują film o wspólnej historii Niemiec i Polski lat 80-89 – tłumaczy Agnieszka Piórkowska.

ECS zajęcia dla szkół

Licencjonowani trójmiejscy przewodnicy mogli także skorzystać z oferty ECS. Zorganizowany dla nich kurs obejmuje wykłady i zajęcia na terenie po stoczniowym. Ukończenie szkolenia potwierdzone będzie certyfikatem i wpisem do bazy certyfikowanych przewodników ECS.

ECS zajęcia dla szkół

Więcej informacji na temat działalności edukacyjnej Europejskiego Centrum Solidarności:

www.ecs.gda.pl/edukacja

Magdalena DrążkowskaStażystamagdalena.drazkowska@gdansk.gda.pl
Magdalena Drążkowska - najnowsze