Od zarania Gdańsk był ośrodkiem wielokulturowym, w którym historia łączy się z teraźniejszością. Odwiedzając stare miasto portowe nad Wisłą i Motławą można odnieść wrażenie przenoszenia się w przeszłość a jednocześnie tworzenia nowoczesnego i bogatego miasta o wspaniałym rodowodzie. Położony na styku szlaków żeglownych i handlowych dróg kołowych łączył wschód z zachodem i północ z południem. Wisła od wieków pełniła rolę łącznika między Bliskim Wschodem a Skandynawią. Dzięki położeniu u jej ujścia, Gdańsk przez stulecia był głównym portem morskim w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie. Tu powstało wiele obiektów z cegły gotyckiej, do dzisiaj świetnie zachowanych lub też odbudowanych po zniszczeniach wojennych.
Imponująca architektura stanowi wyjątkową atrakcję dla turysty zainteresowanego pięknymi zabytkami i historią Miasta.
Ogromnie cieszymy się, że od kilku lat realizowany jest projekt "Europejski Szlak Ceglanego Gotyku -EuRoB", którego zadaniem jest propagowanie informacji na temat zabytków z cegły gotyckiej istniejących w Europie, promocję szeroko rozumianej turystyki kulturowej, stworzenie sieci kontaktów pomiędzy partnerami, ale przede wszystkim marketingowe wykorzystanie ich potencjału.
Wspaniałe, monumentalne obiekty średniowiecznej architektury gotyku ceglanego stały się elementem łączącym, kraje, regiony, miasta. Styl ceglanej architektury gotyckiej charakteryzujący się kolorem wypalonej gliny, surowymi powierzchniami ścian i olbrzymią różnorodnością form architektonicznych powstał na bazie prostych, jednolitych kształtów cegieł. Liczba gotyckich zabytków z czerwonej cegły rozsianych wokół Morza Bałtyckiego, świadczy o tym jak bogata kultura architektoniczna rozwinęła się na tych terenach. Choć miasta i regiony rywalizowały ze sobą na polu politycznym i ekonomicznym, dzięki podobieństwom w architekturze można zauważyć jak bardzo łączyła je wspólna kultura, która przenika przez granice i częściowo je unieważnia.
Udział w Europejskim Szlaku Ceglanego Gotyku pozwala przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym, promować się we wszystkich 7 krajach partnerskich poprzez piękne broszury wydane w językach partnerów, stronę internetową szlaku, oznakowanie obiektów tablicami informacyjnymi z logo szlaku. Pierwsza wizyta partnerów, w czasie czwartego spotkania I etapu projektu odbyła się w lutym 2004 r. w Olsztynie oraz w Gdańsku. Na konferencję zaproszono przedstawicieli branży turystycznej, którzy zapoznali uczestników ze strategią rozwoju turystycznego Warmii i Mazur oraz Gdańska, walorami turystyczno-krajoznawczymi Regionu oraz ofertą turystyczną biur podróży.
Drugi etap projektu rozpoczął się w czerwcu 2005 r. Szlak w swoich założeniach ma promować wiedzę o najcenniejszych obiektach sztuki gotyckiej, jako wspólnego dziedzictwa kultury europejskiej regionu M. Bałtyckiego, rozwój turystyki jako dziedziny gospodarki wywierającej wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy, między innymi poprzez rozwój infrastruktury turystycznej tych regionów, a także wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z regionem. W dniach od 1-3 lutego 2006 r. odbyła się w Gdańsku kolejna międzynarodowa konferencja i warsztaty partnerów projektu poświęcone tej problematyce z udziałem przedstawicieli Ministrów Kultury i Infrastruktury z kilku krajów oraz przedstawicieli Unii Europejskiej.
W ramach projektu została stworzona strona internetowa dotycząca tego szlaku. Istnieje możliwość umieszczania informacji o poszczególnych obiektach i o tym, co się w nich dzieje oraz o ważnych wydarzeniach w mieście. Strona jest prowadzona w kilku językach, również w języku polskim. Adres strony: www.eurob.org.
Szlak ceglanego gotyku w Gdańsku