PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Styczniowa sesja Rady Miasta Gdańska

Styczniowa sesja Rady Miasta Gdańska
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

XXII sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od komunikatu Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta Gdańska dotyczącego śmierci wielkiego przyjaciela Polski i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Hansa Lothara Fautha*. Radni uczcili jego pamięć chwilą ciszy.

Następnie Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej przedstawił informację ?Gdańsk przed Mistrzostwami Euro 2012?. Prezydent poinformował, że gdańska ?strefa kibica? umieszczona będzie na placu Zebrań Ludowych. Jak dodał Zbigniew Weinar, z  Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012, przystanek SKM Gdańsk Stadion ma być oddany do użytku jeszcze do końca marca br. Ten środek komunikacji zapewni przepustowość 14,5 tys. osób na godzinę. Natomiast w kwietniu oddany zostanie do użytku nowy terminal lotniczy zapewniający 45 startów i lądowań na godzinę (tj. więcej niż na warszawskim Okęciu).
W trakcie obrad rajcy podjęli też uchwałę w sprawie zapewnienia na terenie Gdańska warunków do osiedlenia w 2012 roku rodzinie polskiego pochodzenia repatriowanej z Kazachstanu lub innej republiki środkowo-azjatyckiej byłego ZSRR.

Radni zmienili także  uchwałę  w  sprawie  miejskiego  programu ?Wsparcie dla aktywnie poszukujących pracy na lata 2011 - 2013?. Jak mówił Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zmiana ma na celu umożliwienie wspólnej realizacji przedsięwzięć i projektów na rzecz metropolitalnego rynku pracy. Przystąpienie do programu wyraziły Powiatowe Urzędy Pracy w: Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Malborku,  Nowym Dworze Gdańskim, Pucku, Tczewie i Wejherowie. Urzędy Pracy podpisały też umowę o utworzeniu ?Partnerstwa Lokalnego Powiatowych Urzędów Pracy Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego?.

Radni ustanowili też Zintegrowany Plan Zrównoważonego Rozwoju Obszaru Miejskiego Miasta Gdańska, którego podstawowym celem jest zapewnienie spójności inwestycji realizowanych w mieście, oraz włączenie szerokiego grona podmiotów (w tym sektora prywatnego) w proces planowania rozwoju i rewitalizacji miasta. ZIPROM jest dokumentem niezbędnym dla funkcjonowania na obszarze miasta Gdańska inicjatywy JESSICA, która finansuje inwestycje w partnerstwach publiczno ? prywatnych i innych projektach miejskich objętych zintegrowanymi planami zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Radni wyrazili też wolę objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym  dwóch spółek:   Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Spółka  z  o.o. (jednoosobowej spółki Gminy Miasta Gdańska) oraz spółki Gdańskie Melioracje Spółka z  o.o.

Rada Miasta Gdańska zmieniła też uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania stypendiów dla studentów uczelni wyższych przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia na terenie Miasta Gdańska. Jak powiedziała Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej - wprowadzone zmiany mają na celu uelastycznienie narzędzia jakim jest stypendium, rozszerzając możliwość jego stosowania w przypadkach, które dotychczas nie mogły zostać uwzględnione w procedurze m.in. znosząc wymaganie dotyczące przyrostu poziomu zatrudnienia o minimum 100 nowych miejsc pracy.
Radni określili też zasady udzielania pożyczek na sfinansowanie kosztów remontu nieruchomości wspólnych, stanowiących współwłasność Gminy Miasta Gdańska. Dotychczas  tworzone przez wspólnoty mieszkaniowe odpisy remontowe były często niewystarczające. W przypadkach konieczności natychmiastowego przeprowadzenia remontu nieruchomości wspólnej ? właściciele nie dysponowali, potrzebnymi na ten cel, środkami finansowymi. - Uchwała Rady Miasta Gdańska pozwoli na kontynuację dotychczasowych działań, mających na celu zapobieżenie niszczenia zasobów mieszkaniowych Gminy ? mówił Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej  nr 29 Fundacji Familijny Poznań. Jak poinformowała Regina Białousów, dyrektor Wydziału Edukacji szkoła będzie dalej szkołą publiczną, a do końca lutego nauczyciele i uczniowie zostaną poinformowani o nowych warunkach pracy i płacy. Dzięki przekazaniu szkoły koszt utrzymania jednego ucznia zmniejszy się o około 7 tys. zł.

Gdańscy rajcy uchwalili także cztery miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:  Wyspa Sobieszewska ? Górki Wschodnie, Stogi Mieszkaniowe  w rejonie ulicy Wrzosy i ulicy Wosia Budzysza, Olszynka rejon ulicy Modrej i ulicy Zawodzie oraz Wrzeszcz Centrum rejon dworca kolejowego, ulicy Kilińskiego i ulicy Dmowskiego. Jak mówił Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska we Wrzeszczu będzie mogło powstać nowe centrum handlowe przy dworcu PKP, niedaleko Galerii Bałtyckiej (po drugiej stronie torów). Dopuszczalna wysokość planowanego tam wieżowca może wynieść do 90 metrów.
Radni zdecydowali też o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Ujeścisko rejon ulic Dąbrówki i Królowej Jadwigi i o  zmianie uchwały XXXI/993/04 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Matarnia ? przy lotnisku. 
Radni przegłosowali też dwie uchwały w sprawie odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: Owczarnia w mieście Gdańsku oraz Łostowice rejon ulicy Ofiar Grudnia?70 i tzw. Nowej Świętokrzyskiej.
Ponadto, radni określili zadania, na które przeznaczone będą środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2012 roku oraz podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów uzupełniających ławników.
Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


* Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska:
Z ogromnym  smutkiem  przyjęliśmy w Gdansku wiadomość  o  śmierci  wielkiego przyjaciela Polski Hansa -Lothara Fautha urodzonego 14 marca 1928 roku w Gdańsku, a od 1947 roku  zamieszkującego w Lubece. Pan Fauth był bardzo zaangażowany w działalność polityczną i społeczną. Od czasu stanu wojennego w Polsce nawiązał kontakt z Ks. Prałatem Henrykiem Jankowskim z Kościoła Św. Brygidy i ściśle współpracował z Gdańską ?Solidarnością?, gdzie przekazywał sprzęt poligraficzny.
Wielokrotnie organizował pomoc medyczną dla gdańskich szpitali.
Zaangażował się w ratowanie gdańskich zabytków m.in. na renowację zegara słonecznego na Kościele Mariackim, ufundował dzwon w Kościele Św. Katarzyny. Wspierał działania Gdańska w próbach odzyskania części gdańskich zabytków wywiezionych stąd w czasie  wojny. Jesteśmy mu za to niezmiernie wdzięczni.
3 maja 1989 roku Prezydent Rzeczypospolitej ?Na Uchodźstwie zaliczył Pana Hansa-Lothara Fautha w poczet  Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski  nadając mu odznaki: Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Polonia Restituta za działania na rzecz  porozumienia  i pojednania  pomiędzy  narodem Polskim i Niemieckim.
8 marca 1994 roku  Rada Miasta Gdańska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Pan Hans Lothar ?Fauth był wielkim przyjacielem naszego Miasta. Do Gdańska zawsze też przyjeżdżał  z marcepanowym tortem, co na zawsze zostanie w naszej pamięci.  Ostatni raz pozował z nami do wspólnego zdjęcia gdańszczan i przyjaciół  Gdańska. Mamy nadzieję, że Rodzina naszego Drogiego Przyjaciela  będzie równie częstym gościem naszego  Miasta i że przyjmie nasze zaproszenie  do Gdańska na kolejny  Światowy Zjazd Gdańszczan.
Żegnamy go z wielkim żalem.