• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście - Doki. Nowa zabudowa na terenach postoczniowych w Gdańsku WIZUALIZACJE

Śródmieście - Doki. Nowa zabudowa na terenach postoczniowych w Gdańsku WIZUALIZACJE

Doki to nazwa mieszkaniowo-biurowego osiedla, realizowanego przez firmy Euro Styl i Torus. Zobacz kolejne - przygotowane przez inwestorów - wizualizacje tego, co ma powstać na Młodym Mieście.
19.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Część biurowa - Doki Office
Część biurowa - Doki Office
mat. prasowe

 

W kwietniu informowaliśmy, że firma Euro Styl sprzedała firmie Torus część swojej działki na terenie Młodego Miasta przeznaczoną pod biura, o powierzchni ponad 1,3 ha. Wtedy też inwestor zaprezentował pierwsze wizualizacje nowego osiedla. Ta poprzemysłowa część Gdańska miała zyskać nowe funkcje.


Czytaj też: Zmiany na Młodym Mieście w Gdańsku. Powstaną DOKI


Teraz Euro Styl przedstawił kolejne wyobrażenia tego, co ma powstać w tej historycznej przestrzeni. Inwestycja DOKI ma łączyć - jak zapowiada inwestor - historię tego miejsca z potrzebami nowoczesnego miasta. Inspiracja czerpana jest ze znanych w Europie rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo. Inwestycja DOKI składa się z części mieszkaniowej - DOKI Living i usługowej - MONTOWNIA, za które odpowiada Euro Styl z Grupy Dom Development, oraz biurowej - DOKI Office, którą realizuje Torus.

 

Z lotu ptaka: w lewym górnym rogu widoczny jest dach Europejskiego Centrum Solidarności, nieco niżej - Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców. Gmach Montowni to duży prostokątny kształt przy dolnym rogu mapy. Nowe osiedle postać ma na łąkach otaczających Montownię od strony ECS (ulica Doki) i od strony ul. Popiełuszki, która tutaj widoczna jest jako droga biegnąca w górnej części mapy
Z lotu ptaka: w lewym górnym rogu widoczny jest dach Europejskiego Centrum Solidarności, nieco niżej - Plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców przy ul. Doki. Mniejszy budynek na prawo od ECS to historyczna Sala BHP. Gmach Montowni widoczny jest tutaj jako duży podłużny, prostokątny, kształt przy dolnym brzegu ilustracji. Nowe osiedle powstać ma na łąkach otaczających Montownię od strony ECS (ulica Doki) i od strony ul. Popiełuszki, która tutaj widoczna jest jako szeroka asfaltowa droga, biegnąca w górnej części widoku
www.gdansk.pl


- Jestem przekonany, że Młode Miasto i DOKI, jako jego ważna część, staną się wyjątkowym i szeroko rozpoznawalnym punktem na mapie Gdańska. Z poszanowaniem historii kreujemy nowy kawałek miasta i przywracamy go mieszkańcom - mówi Mikołaj Konopka, prezes zarządu spółki Euro Styl, członek zarządu Dom Development w przesłanym do mediów komunikacie.

- Inwestujemy w sąsiedztwie terenów, które ubiegają się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce zobowiązuje, wymaga szczególnego podejścia - od przemyślanej koncepcji, przez dopracowany w szczegółach projekt, po jakościowe wykonanie, z dbałością o każdy detal. Wierzę, że DOKI Office staną się niebawem nową, biznesową wizytówką Gdańska - dodaje Sławomir Gajewski, prezes zarządu spółki Torus.
Inwestorzy liczą, że dzielnica stanie się atrakcyjnym miejscem do życia, pracy, a także spędzania czasu dzięki rozwijającej się w nich ofercie rozrywkowej i kulturalnej.

Co dokładnie planują inwestorzy? Poniżej szczegóły przedstawionych przez nich planów.

Montownia
Montownia
mat. prasowe


Montownia

Sercem inwestycji i rodzącej się dzielnicy będzie Montownia - zabytkowy gmach, który zostanie zrewitalizowany. Zachowały się w nim elementy pamiętające jego pierwotne przeznaczenie - zostaną one odrestaurowane i wkomponowane we wnętrza. W Montowni zaprojektowano lofty serwisowane, food hall, oraz sale konferencyjne.

Food hall oddzielony będzie od wyższych pięter szklanym stropem i doświetlony światłem dziennym pochodzącym ze świetlika na ostatniej kondygnacji. Między częścią gastronomiczną a salami konferencyjnymi znajdą się schody amfiteatralne. Przez całą wysokość budynku, od dołu po samą górę rozciągać się będzie zielona ściana naturalnej roślinności.

Montownia
Montownia
mat. prasowe


Na wyższych kondygnacjach Montowni funkcjonować będzie 114 loftów serwisowanych o powierzchni około 45 mkw. każdy. Będą one miały charakter w pełni wyposażonych apartamentów, co w połączeniu z historycznym, industrialnym klimatem zdecydowanie wyróżni je na tle typowej oferty turystycznej.

Doki Living

Część mieszkaniowa inwestycji, Doki Living, realizowana będzie w kilku etapach. W układzie kwartałów zabudowy śródmiejskiej powstaną budynki ze stopniowaną wysokością, maksymalnie 8-piętrowe od strony zabytkowej hali Montowni. W ramach całego projektu powstanie ponad 1 000 komfortowych mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych zlokalizowanych w parterach. Oferta zakłada szeroki wybór mieszkań od 1- do 5-pokojowych, o powierzchni od 25 do blisko 130 mkw.

Część mieszkaniowa - Doki Living
Część mieszkaniowa - Doki Living
mat. prasowe


Wzdłuż Montowni posiadającej szeroką ofertę restauracyjną przebiegać będzie trakt spacerowy, łączący ECS z Muzeum II Wojny Światowej, skupiający życie dzielnicy.
Każdy kwartał zabudowy na pierwszym piętrze posiadać będzie wewnętrzne, zielone patio, będące miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, a do części mieszkań na tej kondygnacji przynależeć będą prywatne ogródki. Apartamenty na najwyższych kondygnacjach będą miały tarasy z z widokiem na baseny portowe i panoramę Gdańska, a także charakterystyczne stoczniowe dźwigi. Powstanie też kilka wewnętrznych placów zabaw. W ramach inwestycji zaprojektowana została infrastruktura drogowa z elementami małej architektury i zieleni.

Część mieszkaniowa - Doki Living
Część mieszkaniowa - Doki Living
mat. prasowe


W pierwszym etapie Doki Living powstaną 2 budynki połączone kładką, w których zaplanowano łącznie 212 mieszkań i 15 lokali usługowych.

Doki Office

W ramach Doki Office powstaną 2 biurowce o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw. Pierwszy z nich będzie miał 5 kondygnacji nadziemnych, a drugi 7, z kaskadowo rosnącą wysokością. Budynki sąsiadować będą bezpośrednio z ECS, a pomiędzy nimi powstanie nowa ulica Kadłubowców. W ich otoczeniu zaprojektowano woonerf - przyjazną przestrzeń skupiającą miejskie życie, sprzyjającą wypoczynkowi i integracji, z której skorzystają zarówno pracownicy, jak i okoliczni mieszkańcy czy turyści. Na parterze jednego z budynków, przy współpracy z lokalnymi artystami, powstanie kawiarnia z ogródkiem.

Część biurowa - Doki Office
Część biurowa - Doki Office
mat. prasowe


W obu biurowcach znajdą się podziemne hale garażowe, a w nich łącznie 289 miejsc parkingowych dla samochodów, ponadto w każdej z nich (oraz na zewnątrz) będą miejsca dla rowerów. Rowerzyści będą też mieli do dyspozycji szatnie z prysznicami. Budynki certyfikowane będą w systemie LEED, co od wielu lat jest standardem Torusa (planowane jest uzyskanie najwyższego obecnie poziomu LEED v4). To gwarancja najwyższej jakości, spełniania wyśrubowanych norm środowiskowych, wysokiej wydajności energetycznej i użycia przyjaznych dla otoczenia i użytkowników materiałów budowlanych. W planach jest także uzyskanie certyfikatu WELL v2. Jest to nowatorski system, kładący nacisk na dobre samopoczucie człowieka i jego komfort w przestrzeni pracy (well-being). Biurowce będą też certyfikowanymi Obiektami bez barier, co oznacza ich pełne dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dachach zaprojektowano zielone tarasy, a na wyższej kondygnacji kaskadowego budynku znajdzie się miejska pasieka.

Oba budynki powstawać będą równolegle. Prace rozpoczną się w II połowie br., a planowany termin oddania inwestycji do użytku to pierwsza połowa 2023 roku.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej