PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ulice w Nowym Porcie i Dolnym Mieście przejdą metamorfozę dzięki rewitalizacji

Ulice w Nowym Porcie i Dolnym Mieście przejdą metamorfozę dzięki rewitalizacji
Nowe nawierzchnie dróg i chodników, stylizowane latarnie i ławki oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzięki monitoringowi to tylko niektóre ze zmian w Nowym Porcie i Dolnym Mieście. A wszystko to w ramach Programu Rewitalizacji. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę 6 ulic.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dolne Miasto


W ramach programu przebudowa obejmie trzy ulice: ul. Przyokopową (niecałe 200 m), Polną (ok. 80 m), Wierzbową (ok. 80 m). Oprócz wymiany nawierzchni dróg i chodników przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu historycznej kostki kamiennej, we wspomnianych lokalizacjach pojawi się nowe stylizowane oświetlenie, ławki i inne elementy tzw. małej architektury. Ponadto w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zamontowane zostaną kamery monitoringu. Przebudowa dotyczyć będzie także sieci podziemnych. W ramach zadania przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa, sieć ciepłownicza, wodociągowa, sanitarna i gazowa.  Prace mają zakończyć się w czerwcu 2021 roku. Oferty w przetargu poznamy 26 maja.
W ramach Programu Rewitalizacji na Dolnym Mieście DRMG planuje także przebudowę trzech innych ulic: Chłodnej, Sempołowskiej oraz ul. Królikarnia. Ponadto planowane są zadania związane z zagospodarowaniem Opływu Motławy i adaptacji budynku przy ul. Królikarnia 13.  


Nowy Port


Do czerwca 2021 r. przebudowane zostaną także trzy ulice w Nowym Porcie. Przetarg  uwzględni przebudowę ulic Góreckiego o długości około 350 m (od skrzyżowania z ul. Wolności do skrzyżowania z ul. Oliwską), 200-metrowego odcinka ul. Strajku Dokerów (od skrzyżowania ul. Góreckiego do skrzyżowania z ul. Wilków Morskich) oraz fragmentu ulicy Wilków Morskich o długości 250 m (od skrzyżowania z ul. Oliwską do skrzyżowania z ul. Wolności). Na tych ulicach także zostanie wymieniona nawierzchnia z wykorzystaniem historycznej kostki kamiennej, pojawią się stylizowane latarnie uliczne i ławki. W ramach inwestycji zostaną przebudowane również sieci podziemne: kanalizacja deszczowa, sieć ciepłownicza, wodociągowa, sanitarna i gazowa. Oferty w przetargu poznamy pod koniec maja.
W ramach Programu Rewitalizacji w Nowym Porcie DRMG nadzoruje także przebudowę budynku przy ul. Floriańskiej 3. Realizowane prace adaptacyjne mają na celu dostosowanie budynku do nowej funkcji - prowadzenia różnorodnych zajęć związanych z usługami społecznymi oraz aktywizacją lokalnej społeczności. W budynku obecnie trwa kompleksowa przebudowa hali na wielofunkcyjną salę z możliwością podziału na mniejsze pomieszczenia. Obiekt zyska także podłączenie do wewnętrznej instalacji sanitarnej, wodociągowej i centralne ogrzewanie. Wykonawca wymieni również instalację elektryczną i oświetlenie, a budynek zostanie docieplony. Prace zakończą się w czerwcu 2020 r. Ich koszt to ponad 1,3 mln złotych.
Projekt rewitalizacji gdańskich dzielnic realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020 i przewiduje działania inwestycyjne na terenie Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki wraz ze Starym Chełmem i dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. Zaplanowane w ramach programu działania zostaną zakończone do 2023 r. Koordynatorem programu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska, a poszczególne zadania oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizuje także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.

 

nowy_port