• Start
  • Wiadomości
  • Gwałt, klapsy, popychanie. MOPR pyta o przemoc w rodzinie. Wypełnij ankietę

Gwałt, klapsy, popychanie. MOPR pyta o przemoc w rodzinie. Wypełnij ankietę

Czy dawanie dzieciom klapsów powinno być prawnie zakazane? Czy gwałt w małżeństwie nie istnieje? Miejski Ośrodek Pomocy w Rodzinie pyta gdańszczanki i gdańszczan o problem przemocy w rodzinie, by lepiej diagnozować agresję i skuteczniej jej przeciwdziałać. 
20.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

przemocdobra
Klapsy, popychanie, szturchanie, agresja słowna wobec dziecka to nie są metody wychowacze a agresja i przemoc. MOPR zaprasza gdańszczan do wypełnienia ankiety dotyczącej przemocy w rodzinie
Pixabay

 

Wypełnienie ankiety adresowanej do pełnoletnich mieszkańców Gdańska zajmie tylko 15 minut. Badanie jest dobrowolne i anonimowe, znajdują się w nim pytania dotyczące opinii gdańszczan na temat przemocy (czy są takie sytuacje, w których powinno się dopuszczać stosowanie przemocy? Kiedy i w jaki sposób należy reagować na przemoc?) ale też takie, które dotyczą osobistych doświadczeń związanych z agresją i przemocą w rodzinie. 

- Ankieta jest nam potrzebna, żeby bardziej profesjonalnie zdiagnozować problem przemocy rodzinnej w Gdańsku - tłumaczy Sylwia Ressel, rzecznik gdańskiego MOPR. - Dowiedzieć się, jakie zachowania są dla mieszkańców przemocą, czy umieją określone zachowania nazwać agresją i przemocą, czy uznają je za niedopuszczalne, czy je akceptują itp. Taka diagnoza jest niezbędna, aby skutecznie dobrać narzędzia do ograniczania przemocy domowej. 

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy wejść na stronę gdanskbezprzemocy.pl, na której znajduje się kwestionariusz do wypełnienia, chętni będa mogli to zrobić do 5 grudnia 2019 roku. Choć MOPR bierze pod uwagę też akcję ankietową w terenie czy wśród podopiecznych MOPR, ankietę będzie można wypełnić przede wszystkim online. Raport z badania będzie dostępny pod koniec 2019 roku. 

- Przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom w rodzinie, w pracy czy szkole jest priorytetem wśród działań pomocowych miasta - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Dlatego konsekwentnie wdrażamy projekty, programy i działania, które pozwolą ograniczyć i niwelować niekorzystne zjawisko społeczne.   

Wnioski pozwolą m.in. skuteczniej przeciwdziałać agresji w rodzinie, opracować i stosować efektywniejsze narzędzia i metody zwalczania problemu w Gdańsku. 

- Wiemy choćby z informacji Rzecznika Praw Dziecka czy Rzecznika Praw Obywatelskich, że w Polsce jest problem z przemocą w rodzinie - dodaje Sylwia Ressel. - Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że ich zachowania to agresja i niedopuszczalna przemoc. Mamy też kłopoty z reagowaniem, kiedy taką przemoc w rodzinie widzimy. A pomoc rodzinie, w której przemoc już istnieje, jest trudna, potrzeba całego sztabu zaangażowanych specjalistów, żeby takiej rodzinie pomoc. Dlatego stawiamy na profilaktykę przeciwdziałania przemocy i pomoże w tym ankieta, do wypełnienia której bardzo gdańszczan zachęcamy. 

Gdański MOPR realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Centrum Doradztwa i Badań Społecznych SOCJOGRAM. Badanie wpisuje się też w projekt MOPR „Gdańsk z rodziną”, profilaktyczny, przeciwdziałający różnym formom przemocy.

Wypełnij ankietę MOPR

 

Czytaj także: 

Rusza projekt MOPR "Gdańsk z rodziną". To przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie