• Start
  • Wiadomości
  • Park Oliwski. Zeskanować szkielet rotundy, przebudować budynek socjalny

Park Oliwski. Skanowanie szkieletu rotundy, umowa na przebudowę budynku socjalnego

Trwa budowa nowej rotundy, w której żyć będą ciepłolube rośliny - w tym ponad 180-letnia palma daktylowa. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła właśnie przetarg i podpisała umowę na kolejny etap prac. W jego ramach zaplanowano przebudowę budynku socjalnego oraz węzła cieplnego.
29.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa skanowanie szkieletu przyszłej szklanej rotundy
Trwa skanowanie szkieletu przyszłej szklanej rotundy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Przetarg na kolejny etap prac w ramach rewitalizacji oliwskiej palmiarni wygrała firma Kamaro Sp.z. o.o. Za blisko 3,5 mln złotych przebuduje budynek socjalny i węzeł ciepła, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w palmiarni.

Z budynku socjalno-technicznego korzystać będą pracownicy parku. Znajdzie się w nim m.in. zaplecze socjalne, pomieszczenia węzła cieplnego i kotłowni. W obiekcie przewidziano również ogólnodostępne toalety.

- Wykonawca podłączy instalacje do istniejącej rotundy, a także wykona chodnik wokół obiektu. Zakres prac przewiduje także rozbiórkę elementów starej szklarni. Aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny wykonany zostanie specjalny tunel termiczny. Roślinność będzie miała zapewniony stały dostęp do ogrzewania i wody - zaznacza Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Uporządkowany zostanie także plac wokół parkowych obiektów, gdzie powstaną m.in. ścieżki spacerowe. Co ważne, na czas prowadzonych prac park oliwski będzie dostępny dla spacerowiczów. Ze względów bezpieczeństwa ogrodzony zostanie jedynie teren, gdzie prowadzone będą roboty. Ta inwestycja powinna być gotowa w drugim kwartale 2019 roku.


Kontynuacja prac w rotundzie

Zakończyły się prace nad wzmocnieniem stalowych elementów, będących filarami przyszłego szklanego obiektu. Obecnie konstrukcja jest skanowana, dzięki czemu będzie można ocenić prawidłowość wykonania dotychczasowych robót. Kiedy gotowe będą wyniki analizy, rozpocznie się montaż szyb. Rotunda, w której rośnie 180-letni daktylowiec, jest jednym z elementów kompleksu oliwskiej palmiarni.

- Uwzględniając występujące w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne podjęto decyzję o dodatkowym wzmocnieniu konstrukcji palmiarni. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji - przypomina Aneta Niezgoda. - Dodatkowo skręcona konstrukcja obiektu jest prototypowa i bardzo nowoczesna, a jej wykonanie wymaga niezwykłej staranności i precyzji. Każdy ze szklanych elementów musi być indywidualnie dostosowany i montowany.


W PAŹDZIERNIKU ZAJRZELIŚMY Z KAMERĄ DO WNĘTRZA ROTUNDY, GDZIE W SPECJALNYM TUNELU TERMICZNYM ŻYJE PONAD 180-LETNIA PALMA


W Parku Oliwskim planowane są kolejne inwestycje

Następnym etapem prac będzie przebudowa oranżerii, dzięki której jeszcze lepiej wyeksponowane zostaną w przyszłości znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. W oranżerii funkcjonować będzie kawiarnia. Powstanie także pomieszczenie, które będzie można wykorzystać na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - planowany jest tu montaż windy, która ułatwi poruszanie się po obiekcie. Co ważne, to z oranżerii będziemy w przyszłości przechodzić do rotundy, w której znajduje się sędziwa palma.

Tak będzie wyglądać, po modernizacji, wnętrze zrewitalizowanej oranżerii
Tak będzie wyglądać, po modernizacji, wnętrze zrewitalizowanej oranżerii
RYSY Architekci Rafał Sieraczyński


Planowany jest też remont szklarni, w której prowadzona będzie hodowla, przechowywanie i pielęgnacja roślin. Szklarnia zostanie częściowo rozebrana i odbudowana według nowego projektu.

Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku. Już około roku 1734 istniał tu budynek oranżerii. Znajdował się wzdłuż wschodniej granicy parku, tzw. części francuskiej, i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899 -1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.


TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo