Zrób sobie portret na Zjeździe Gdańszczan. Za darmo!

Jesteś z Gdańska? Mieszkasz tutaj albo pracujesz? A może tylko spędzasz wakacje? Każdy, komu bliski jest gród nad Motławą i solidaryzuje się z miastem może wziąć udział w projekcie fotograficznym „Łączy nas Gdańsk”. W dniach 6 – 8 lipca, w godz. 11 – 17 na Zielonym Moście odbędzie się specjalna sesja fotograficzna.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan i dedykowane jego uczestnikom, ale nie tylko.

– To świetna pamiątka ze Światowego Zjazdu – mówi Przemysław Czaja, koordynator programu w Centrum kulturalno - informacyjnym na Zielonym Moście, w tym projektu fotograficznego Łączy nas Gdańsk. – Chcemy pokazać różnorodność. To kontynuacja idei jako miasta otwartego, do którego każdy może dołączyć. Dlatego idealnie w całość wpisuje się kampania realizowana przez miasto pod tą samą nazwą oraz realizowany przez Aleksandrę Maj projekt „Portret Polaka”. Zapraszamy nie tylko gdańszczan, ale też osoby, który czują się związane emocjonalnie z naszym miastem, albo darzą je sentymentem.

To z pewnością doskonały pretekst, aby dołączyć do projektu fotograficznego organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Urząd Miasta. W Centrum Informacyjno-Kulturalnym na Zielonym Moście, w strefie warsztatowej, przez wszystkie dni zjazdu będzie czekać na chętne osoby, które chcą wziąć udział w projekcie fotograficznym – Aleksandra Maj.

To znana fotografka i pomysłodawczyni projektu „Portret Polaka”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W założeniach polega na tym, że artystka robi portrety napotkanym osobom, pokazując ludzi z różnych zakątków Polski. Zależy jej na autentyczności i naturalności. Następnie umieszcza je na facebooku.

- Chcę przemierzyć cały kraj, by móc udokumentować w czarno-białych barwach nasze różnice, podobieństwa, dziwactwa czy piękności – mówi Aleksandra Maj, pomysłodawczyni „Portretu Polaka”.

Udział w sesji fotograficznej „Łączy nas Gdańsk” podczas zjazdu, w dniach 6-8 lipca, jest darmowy. Każdemu uczestnikowi zostanie wykonany czarno-biały portret. W zamian za zgodę na publikację wizerunku bohaterowie zdjęć dostaną za darmo plik w dobrej rozdzielczości na adres mailowy, który podadzą autorce. Zdjęcia wykonane przez Aleksandrę Maj podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan wykorzystane zostaną także w jej projekcie Portret Polaka.

Docelowo portrety zostaną opublikowane na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej www.wbpg.org.plw formie galerii zdjęć. Fotografie zostaną także zdeponowane w Muzeum Gdańska i bardzo możliwe, że w przyszłości powstanie z nich wystawa.

Gdańsk to nie tylko piękna architektura, bogata historia, morze, bursztyn i Neptun. To przede wszystkim ludzie, którzy tworzą to miasto. Kampania Łączy nas Gdańsk, której inauguracja odbyła się we wrześniu 2017 roku ma charakter edukacyjny i promuje wydarzenia, inicjatywy oraz ludzi, którzy udowadniają, że w dobie podziałów i różnic mogą obok siebie pokojowo koegzystować odmienności.

Zapraszamy na Zielony Most w dniach 6-8 lipca w godzinach 11:00- 17:00.