Wspólne świętowanie Dnia Różnorodności! Bezpłatny koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa

Koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa, wspólne gotowanie potraw z całego świata, czy sadzenie roślin w ogrodzie społecznym. To tylko niektóre z atrakcji, jakie zaplanowano podczas Dnia Różnorodności w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 20 maja w 100czni w Gdańsku.

- Dzień Różnorodności to czas, kiedy w sposób szczególny możemy cieszyć się z tego, że jesteśmy różni – różnimy się poglądami, miejscem urodzenia, kulturą, orientacją seksualną czy religią. I to nas wzbogaca, pozwala ciekawiej i pełniej żyć - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Dlatego zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan do wspólnego świętowania. Pokażmy, jak wiele nas łączy. Bo łączy nas przecież Gdańsk, czyli miasto wolności, solidarności, równości i otwartości. Do udziału zachęcam też przyjaciół Miasta oraz gościnie i gości.

Obieranie, krojenie i smakowanie. Najpierw odbędzie się wspólne gotowanie. Przydadzą się każde ręce
Obieranie, krojenie i smakowanie. Najpierw odbędzie się wspólne gotowanie. Przydadzą się każde ręce
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Impreza rozpocznie się 20 maja o godzinie 12 na 100czni przy ul. Jerzego Popiełuszki 5 w Gdańsku. Do dyspozycji gości będzie przestrzeń ogrodu społecznego, czyli strefa spotkań, rozmów, „chill-outu”. Każdy może przynieść swoją roślinę i ją tam posadzić.

Podobnie jak w zeszłym roku, będzie można skosztować dań z kuchni społecznej, czyli dania przygotowanego wspólnie przez tych, którzy pojawią się w 100czni i będą mieli ochotę wspólnie kroić, obierać, przyprawiać, gotować, a na końcu smakować.

W ramach Dnia Różnorodności zaplanowano też etnowarsztaty. Wykład "Religie świata" przybliży takie wyznania jak buddyzm, islam i hinduizm.

Herbaty z Indii, Afryki, Tybetu będzie można posmakować w Gdańsku, bo Łączy nas Gdańsk
Herbaty z Indii, Afryki, Tybetu będzie można posmakować w Gdańsku, bo Łączy nas Gdańsk
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

- Dzieci dowiedzą się, dlaczego hinduscy bogowie mają tak dużo rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach Indii i dlaczego każdy hindus musi wykąpać się choć raz w życiu w Gangesie. W prosty sposób nauczą się, dlaczego do meczetu nie wolno chodzić w butach, dlaczego muzułmanie nie mają świętych obrazów i po co zabierają ze sobą w podróż małe dywaniki. Na koniec poznają historię księcia Siddharthy, który z miłości do ludzi chciał im pomóc w codziennych udrękach i jak powstała filozofia zwana buddyzmem – zapowiadają organizatorzy warsztatów.

Będzie też szansa poznawać świat poprzez… herbatę przygotowując pięć, zupełnie różnych naparów. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są. To będzie wędrówka przez Chiny, Indie i Tybet, a nawet do Afryki. Uczestnicy dowiedzą się, skąd wzięło się słowo „herbata”, jaką wodą zalewamy zieloną, a ile kostek cukru potrzeba na szklaneczkę tureckiej.

20 maja br. nie zabraknie także różnych warsztatów
20 maja br. nie zabraknie także różnych warsztatów
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Dodatkowo będzie można wziąć udział w grach etnicznych planszowych lub zręcznościowych, pochodzących z danego kraju lub kręgu kulturowego. Odbędzie się też Tęczowa Gra Miejska, czyli zabawa dla całej rodziny, pozwalająca poznać świat osób LGBT.

Punkt kulminacyjny to godzina 19, czyli koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Występowali w 30 krajach, na czterech kontynentach, m. in. w Tokio, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu, Lisbonie, Vancouver czy Melbourne. W kwietniu tego roku zespół został nagrodzony statuetką Fryderyka za najlepszy album w kategorii "muzyka korzeni".

A na deser... koncert Kapeli ze wsi Warszawa
A na deser... koncert "Kapeli ze wsi Warszawa"
www.gdansk.pl

- Dzień Różnorodności to element kampanii Łączy nas Gdańsk. Poprzez te kampanię chcemy pokazać, że największym kapitałem każdego miasta są ludzie, a Gdańsk od zawsze jest miejscem, gdzie krzyżują się historie osób z całego świata. Razem tworzymy unikalną jakość – podkreśla Piotr Kowalczuk.