TONIA UGWU, Nigeria

Nigeryjka, która urodziła się i żyje w Gdańsku. Z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania modelką. Jej ulubione miejsce to Stara Oliwa, w szczególności Park Oliwski. To właśnie to miejsce wybrała na temat swojej pracy inżynierskiej. Kocha Gdańsk za jego serdeczną atmosferę i wyjątkowe położenie między morzem a lasami.

Pół Nigeryjka urodzona w Gdańsku. Jest córką Barbary Polkowskiej-Ugwu, absolwentki gdańskiej ASP zajmującej się tkaniną unikatową i Larry`ego Okey Ugwu, Nigeryjczyka mieszkającego w Polsce od 30 lat, znanego muzyka, dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Tonia z wykształcenia jest architektem krajobrazu, pracuje również jako fotomodelka. Dla Toni moda i modeling to działania artystyczne, muszą mieć to „coś”, przykuwać uwagę czymś więcej.

W Gdańsku Tonia najbardziej lubi Starą Oliwę, w szczególności Park Oliwski, któremu poświęciła swoją pracę inżynierską. Ruchome organy w Katedrze Oliwskiej to jedno z jej ulubionych wspomnień.

Uwielbia też spędzać czas na gdańskiej plaży, szczególnie po sezonie. Widok i zapach morza zawsze działają kojąco i są tym z czym kojarzy jej się Gdańsk.

Miasto uważa za otwarte i przyjazne - właśnie dlatego, że powstają tu takie inicjatywy jak Model Integracji Imigrantów i kampania Łączy Nas Gdańsk . Ale zauważa też, że osoby nie znające dobrze języka polskiego mogą się tu czuć trochę zagubione. Oprócz typowo urbanistycznych oznaczeń na dworcach, ulicach czy w środkach komunikacji, przydałoby się więcej ogólnodostępnych, dwujęzycznych informacji o tym co dzieje się „na mieście”. Wielu pracowników różnych służb czy instytucji potrafi się dogadać z obcokrajowcem, jednak bywa i tak, że taka osoba nie radząc sobie z językiem angielskim stawała się wobec przyjezdnego agresywna i nie potrafiła udzielić mu informacji czy pomocy. Komunikacja to klucz do rozwoju i porozumienia.