Maraton Pisania Listów, czyli globalna mobilizacja na rzecz praw człowieka

Aresztowany i pobity przez policję nastoletni Meksykanin. Młoda aktorka z Iranu, skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowemu noszeniu hidżabu. To tylko niektórzy spośród dziesięciorga bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Przyjdź 7 i 8 grudnia do Europejskiego Centrum Solidarności i napisz list z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i w obronie tych, którzy nie mogą się bronić.

To największa na świecie kampania kampania na rzecz praw człowieka. W tym roku Amnesty International staje w obronie praw dzieci, a także młodych aktywistek i aktywistów z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.  Mobilizują ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszaniu praw człowieka.

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w najbliższą sobotę i niedzielę (7 – 8 grudnia) także Europejskie Centrum Solidarności zaprasza, jak co roku, nie tylko do pisania listów elektronicznych i papierowych, ale także na wydarzenia towarzyszące – warsztaty i debatę.

„Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa zostały złamane” – czytamy na wydarzeniu utworzonym przez ECS.

Maratonowi towarzyszyć będą warsztaty, gdzie można będzie poznać uchodźców i uchodźczynie, a przede wszystkim dowiedzieć się jakie są szlaki migracyjne na świecie, dlaczego prawo do azylu jest istotne, jakie państwa przyjmują najwięcej uchodźców czy tego, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na zjawisko uchodźstwa. Sobotnie warsztaty poprowadzi Angel Kmiecik i Jolanta Ronowska, aktywiści i trenerzy Amnesty International. Wstęp na warsztaty jest wolny, obowiązują zapisy na formularzu na stronie www.ecs.gda.pl lub TUTAJ.

- W ECS przy okrągłym stole przygotowane będą historie dziesięciorga bohaterów tegorocznego Maratonu Pisania Listów – mówi Sylwia Bruna, koordynatorka wydarzenia. – Są to młodzi ludzie, niekiedy jeszcze dzieci, a dokładnie Ibrahim Ezz El-Din z Egiptu, który zniknął z ulic Kairu, Nasu Abdulaziz z Nigerii, postrzelony w czasie obrony własnego domu, Sarah Mardini i Seán Binder z Grecji postawieni przed sądem za ratowanie ludzkiego życia, Magai Matiop Ngong z Sudanu skazany na śmierć w wieku 15 lat czy młodzież z Grassy Narrows w Kanadzie, która dorasta z obawą o zatrucie rtęcią i inni – dodaje.

W niedzielę, 8 grudnia odbędzie się panel dyskusyjny pt. Działania młodych na rzecz praw człowieka z udziałem zaproszonych gości, którzy także walczą o to, by żyło im się lepiej. Będą to młodzi aktywiści, a wśród nich Mikołaj Gwizdowski (Młoda Zaraza) uczeń trzeciej klasy II LO w Gdańsku, Filip Frączek ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBTQ, który koordynuje działania edukacyjne, a także Natalia Pieprz, jedna z koordynatorek lokalnej grupy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Trójmiasto i uczennica III LO w Gdańsku.

Organizatorem wydarzenia w ECS jest Amnesty International i Europejskie Centrum Solidarności.

Wydarzenie na Facebook