Letnia świetlica wielokulturowa dla migrantów. Zapisz swoje dziecko!

To już trzecia edycja wakacyjnej oferty dla dzieci i młodzieży z rodzin migranckich i romskich. Wizyty w gdańskich instytucjach kultury, kino, zajęcia w świetlicy, wyjazdy oraz wiele innych atrakcji – to wszystko zaplanowano dla podopiecznych. Jeszcze są miejsca!

Program Letnia świetlica wielokulturowarealizowany jest od 2017 roku przez CentrumWsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz gdański MOPR. Początkowo projekt kierowany był do dzieci i młodzieży imigrantów romskich, które w wakacje często znajdowały się na ulicy. Jednak projekt zmienił formułę. Dzisiaj adresowany jest do wszystkich migrantów i migrantek z Gdańska. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, bezdomności i zjawiskom żebractwa.

- Kierujemy ofertę świetlicy do dzieci i młodzieży o dość dużej rozpiętości wiekowej, bo od 6 do 18 lat – mówi Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów. – Pomagamy w ten sposób rodzicom i opiekunom dzieci migranckich, którzy są w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie mają z kim zostawić pociech w czasie wakacji. Jesteśmy pierwszym takim miejscem w Polsce. Udział w naszych zajęciach świetlicowych jest nieodpłatny.

Z początkiem wakacji, czyli 24 czerwca zacznie działać w godz. 10 – 17 Letnia świetlica wielokulturowa. Będzie otwarta do 30 sierpnia br. Wszystkie zajęcia będą prowadzone w Domu Sąsiedzkim "Zakopianka" przy ul. Zakopiańskiej 40 w Gdańsku. Warto dodać, że  Jarmarku św. Dominika, w dniach 27 lipca – 18 sierpnia, świetlica będzie czynna także w weekendy w godz. 11 – 15.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie, opiekę kadry pedagogicznej, ubezpieczenie NNW, wyjścia do instytucji kultury. Maksymalna liczba, jaką może przyjąć CWII to 35 osób. Weryfikacja, na podstawie rozmowy z rodzicem,odbywa się w siedzibie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek u konsultantek prowadzących poradnictwo, wgodzinach pracy organizacji (godz. otwarcia CWII). Jeśli dziecko zostanie pozytywnie zweryfikowane opiekunowie muszą wypełnić formularz.

- Pracujemy z dziećmi dość elastycznie, dostosowujemy się do nich i do pogody. Plan dnia zaczynamy od śniadania. Wspólnie je przygotowujemy, a później razem jemy – opowiada Tomasz Nowicki z CWII. – Później zwykle robimy „burzę mózgów” i rozmawiamy, co nasi podopieczni chcieliby robić. Jak jest ładna pogoda – idziemy w teren, do lasu, zoo, czasami jedziemy na wieś. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, jedziemy do jumpcity lub do kina. Oprócz tego uzupełniamy program eventami organizowanymi przez wolontariuszy np. warsztatami muzycznymi, opowiadaniem bajek dla młodszych, czy odbywają się spotkania z policją i strażą miejską dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Aktualnie zapisanych jest ok. 11 dzieci. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca tygodnia, 22 czerwca. Organizatorem letniej świetlicy jest MOPR i CWII.