Koncert, konkursy, warsztaty. Obchody Dnia Różnorodności.

Koncert Mikołaja Trzaski i zespołu Remont pomp, kuchnia społeczna, warsztaty australijskie i taniec krymsko – tatarski. To tylko niektóre z atrakcji podczas Dnia Różnorodności w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk. Wydarzenie już w niedzielę, 19 maja w 100czni. Wstęp wolny!

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Różnorodności w Gdańsku, organizatorzy przygotowali sporo ciekawych propozycji dla mieszkańców – dorosłych, rodzin z dziećmi, seniorów, migrantów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

To już druga edycja wydarzenia i kolejny raz na terenie miasteczka kontenerowego 100cznia przy ul. Jerzego Popiełuszki 5, ciekawej przestrzeni kulturalno – imprezowej Gdańska. Do dyspozycji gości będzie strefa spotkań, „chill outu”, plaża i plac zabaw dla dzieci, a wszystko w otoczeniu bambusa, bluszczy i dzikich traw. Początek 19 maja o godz. 12.  

Niedzielne wydarzenie w 100czni wpisuje się w obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej, obchodzonego 21 maja. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

Wzorem ubiegłego roku obchodów gdańskiego Dnia Różnorodności nie zabraknie kuchni społecznej. To otwarta inicjatywa dla wszystkich, gdzie przy wspólnym krojeniu, obieraniu, czyli przygotowywaniu posiłku, można powymieniać doświadczeniami, ale też poznać i miło spędzić niedzielne popołudnie.

- W tym roku po raz drugi będziemy w Gdańsku świętować Dzień Różnorodności. Gdańsk jest miastem otwartym, chociaż różnimy się poglądami, miejscem w którym się urodziliśmy, wyznawaną religią czy orientacją seksualną. Dla każdego jest miejsce w naszym mieście. Chciałabym, aby w Gdańsku każdy czuł się dobrze. Zapraszam wszystkie gdańszczanki i gdańszczan do wspólnego świętowania. Pokażmy, jak wiele nas łączy -  łączy nas przecież Gdańsk, czyli miasto wolności, solidarności, równości i otwartości – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz

W tegorocznym programie znalazły się także plenerowe gry planszowe i warsztaty kulturowe. Wszyscy, którzy odwiedzą 19 maja 100cznię będą mogli poznać kulturę Aborygenów, ich metodę kropkowania obrazów i zagrać w Birguu matya. Chętni będą próbowali namalować tą techniką drewniane jaszczurki. W innej części przestrzeni 100czniowej odbywać się będzie warsztat haftu ukraińskiego, czy nauka tańca krymskich tatarów o tajemniczej nazwie Hatjarma. Te dwie ostatnie inicjatywy poprowadzą członkinie Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

Nowością w tym roku będą warsztaty ekologiczne, których inicjatorem są właściciele obiektu przy ul. Popiełuszki 5. Wszystko dlatego, że postawiono na ekologiczne rozwiązania na terenie kulturalnej przestrzeni kontenerowej. Dowiemy się m.in. jak można „reanimować” zepsute zabawki albo jak z resztek materiałów reklamowych stworzyć nowe, użyteczne produkty. Upcyklingowymi pomysłami będzie można zainspirować się w kontenerach wystawienniczych. Warto dodać, że wszystkie używane na terenie 100czni naczynia są biodegradowalne.

Elementem kulminacyjnym dnia będzie koncert gdańskiego zespołu Remont pomp z występującym gościnnie, Mikołajem Trzaską. Od jakiegoś czasu jednak zespół odkrywa przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Zespół działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku od 2004 roku. Grają w nim uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, muzycy i wolontariusze. Ich główną inspiracją twórczą jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej.

 
 

Z okazji Światowego Dnia Różnorodności obchodzone będą Gdańskie Dni Różnorodności, w które włączono rozmaite wydarzenia o charakterze równościowym, odbywające się w okresie od 16 maja do 25 maja. Program jest dostępny na stronie wydarzenia na Facebooku.