Kilkanaście gdańskich plaż bez barier

Kąpieliska w Gdańsku są nie tylko bezpieczne, ale także przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienia funkcjonują na gdańskich Stogach i na Molo Brzeźno.
 
Kąpieliska Gdańsk

Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający miejskimi plażami, dba, by miejsca te były dostępne dla każdego, bez barier i ograniczeń. Dlatego m.in. w ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, przy kilkunastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnościami, a także opiekunowie z dziećmi w wózkach mają łatwiejszy dostęp praktycznie do samej wody.

Bezpłatne specjalistyczne wózki-amfibie udostępniane są od kilku sezonów na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno. Umożliwiają łatwy transport po plażowym piasku osoby niepełnosprawnej oraz bezpośredni kontakt z wodą.

Sprzęt jest lekki i wygodny przez co umożliwia niewielkie zanurzenie oraz swobodne unoszenie się na wodzie. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy. Wystarczy zgłosić chęć skorzystania z wózka u ratowników.

Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami.

Specjalne kładki znajdują się przy wejściach na plaże nr: 11, 16, 26, 41, 50, 51, 52 (na lewo od molo oraz na prawo od molo), 53, 63, 65, 72, 73. Dodatkowo na wejściu nr 63 znajduje się kładka z możliwością wodowania małych jednostek pływających.

Z kładek mogą korzystać także rowerzyści, gdyż w pobliżu można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów.