Gdańsk na pomoc Betlejem. Palestyna Art. Alert

Bez stereotypów i nietolerancji. Pod takim hasłem odbędzie się 27 stycznia br. charytatywny koncert w klubie Ziemia w Gdańsku Wrzeszczu. Podczas wydarzenia zbierane będą datki dla potrzebujących z Palestyny.

"Palestyna Art Alert" to już druga oddolna inicjatywa mieszkańców Gdańska po zorganizowanej w styczniu 2017 roku „Syria Art Alert”. Tym razem organizatorzy wraz z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, a także ludźmi sztuki i społecznikami, skierowali swoje serca w stronę potrzebujących z Betlejem.

PAA poprzez organizowane inicjatywy chce zwrócić uwagę na ciągle łamane, zwłaszcza na terenach skonfliktowanych politycznie, prawa człowieka. Indywidualni ludzie w takich sytuacjach zawsze są po przegranej stronie, a przecież prawa człowieka są poza polityką.

Już w najbliższą niedzielę, 27 stycznia br. o godz. 18 w klubie Ziemia, przy ul. Grunwaldzkiej 76/78 charytatywnie wystąpią m.in. wielokulturowy zespół AZAR, w którym zagrają Victor Baeza z Chile,  Nidal Kalboneh z Palestyny, Humam Ammari z Jordanu i Roman Mende z Meksyku. Usłyszymy także zespół PSW, czyli Poeci Strefy Wojny z udziałem Ammo, Sensei, Abzilla z Jemenu oraz Hajczi i Koala z Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale warto zabrać ze sobą gotówkę, by wesprzeć zbiórkę na miejscu.

Środki zebrane podczas niedzielnego koncertu będą przekazane za pośrednictwem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej(PCPM) betlejemskiemu stowarzyszeniu Palestinian Disabled Friends Society (ang. Palestyńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnościami). Organizacja działa w Betlejem od 2004 roku. Do stowarzyszenia należy około 17 osób na wózkach inwalidzkich oraz wspierający ich wolontariusze. Organizacja prowadzi m.in. różnego rodzaju zajęcia dla uczniów i studentów. Jej podopieczni wykonują rękodzieło na sprzedaż.

- Wraz z Panem Ahmadem Thewb, prezesem stowarzyszenia z Betlejem, ustaliliśmy, że zebrane fundusze pozwolą zakupić im maszyny do produkcji pamiątek, a dzięki temu zapewnią godną pracę osobom niepełnosprawnym, które są objęte wsparciem organizacji – mówi Monika Chabior, współorganizator wydarzenia.

Grupa Palestyna Art. Alert nie jest organizacją, lecz nieformalnym przedsięwzięciem zrzeszającym trójmiejskich aktywistów i artystów, którzy chcą mieszkańcom Gdańska przybliżać bogactwo kulturowe innych krajów.

Wszystkie środki zebrane podczas wydarzenia przekazywane są organizacjom pozarządowym cieszącym się zaufaniem społecznym.Pierwszy Art Alert zorganizowano 27 stycznia 2017 roku dla ofiar wojny w Syrii, gdzie zbierano datki na Polską Akcję Humanitarną. Koncert "Palestyna Art Alert" to druga tego typu akcja, którą zainicjowali mieszkańcy Gdańska.

Na fanpage’u niedzielnego koncertu czytamy: Po wydarzeniach ostatniego tygodnia jeszcze bardziej czujemy, że wszyscy tworzymy wspólnotę, która może przenosić góry. Tym razem nasz trójmiejski Art Alert kieruje światło na potrzebujących z Betlejem. Zapraszamy do udziału w imprezach kulturalnych, podczas których będą zbierane datki do puszek Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Inicjatywę można wspierać już teraz. Wystarczy przelać datek na specjalne konto PCPM: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001, z dopiskiem "Palestyna". Zbiórka trwa do końca lutego 2019 r. Imprezę objęto patronatem Miasta Gdańska.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) to organizacja pożytku publicznego, udzielająca pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej na świecie.

Wydarzenie na Facebookuhttps://www.facebook.com/events/732942517070973/