Festiwal „Świat mało znany”. Przegląd teatrów osób z niepełnosprawnością

Spotkanie z twórczym życiem osób z niepełnosprawnością intelektualną to kolejna, 14. edycja festiwalu „Świat mało znany”. Impreza odbędzie się w dniach 14 i 15 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności i paradą na ul. Długiej. Happeningi, warsztaty, malowanie muralu, koncerty z udziałem znanych muzyków i wiele innych atrakcji.

 

Tegoroczna impreza będzie swoistym „the best of” z poprzednich lat, choć wydarzenie realizowane jest cyklicznie od 25 lat. Jego celem jest promocja twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Chcąc odchodzić od powszechnie stosowanych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie terminów: "dziecko", "infantylny", organizowane są działania, które mają pokazać rzeczywisty obraz człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać w inicjatywy integracyjne.

- Zależy nam, aby prowadzący byli profesjonalnymi artystami, którzy na co dzień działają w swojej dziedzinie sztuki i w ten sposób zbliżamy do siebie środowiska. W warsztatach uczestniczą również terapeuci i wolontariusze współpracujący z PSONI koło w Gdańsku, oni też są aktywnymi uczestnikami – mówi Jarosław Marciszewski z Polskiego Stowarzyszenia na rzeczOsób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.

W programie znalazły się występy grup teatralnych, koncerty, happeningi. W piątek, 14 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie można obejrzeć występy Teatru Mimoto, Teatr Biuro Rzeczy Osobistych i Teatr Przebudzeni. Drugi dzień imprezy upłynie pod znakiem artystycznego korowodu przy Złotej Bramie i koncertów w ECS.

- Gościem festiwalu po raz pierwszy będzie zespół Caritas Capella – opowiada Jarosław Marciszewski, PSONI Koło Gdańsk. – Specjalnie, wraz z zespołem Remont Pomp będzie współpracował DJ z Libanu – Rabih Beaini, który na co dzień mieszka w Berlinie oraz Ken Vandermark, legendarny saksofonista free jazzowy z Chicago. Wspólnie z Mikołajem Trzaską koncert zespołu Remont Pomp z muzykami będzie można usłyszeć 15 czerwca w ECS.

Nowością będzie mural na ścianie stowarzyszenia PSONI w Gdańsku przy ul. Jagiellońskiej, stworzony z udziałem podopiecznych niepełnosprawnych malarzy pod okiem Macieja Salomona, a także mini koncert zespołu Jazgodki na paradzie kończącej festiwal. Uroczysty przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów rozpocznie się w samo południe, w sobotę 15 czerwca. Parada przejdzie ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, a zakończona zostanie happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.

„Świat Mało Znany” jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych nie są jedynie wspólnym występem na scenie. - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, działania plenerowe sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Od wtorku, 11 czerwca w ramach festiwalu odbywają się warsztaty taneczne, fotograficzne, muzyczne i teatralne.