Dotrzeć do jeszcze większej liczby migrantów

Gdańskich migrantów dzieli wiek, pochodzenie, wykształcenie, religia, kolor skóry. Łączy Gdańsk. Tutaj żyją, pracują i wychowują dzieci. Już 18 grudnia po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta.

Tematem spotkania będzie gdańska Rada Imigrantów i Imigrantek, która w tym roku podjęła się także organizacji obchodów Międzynarodowego Dnia Migranta w Gdańsku, przypadającego właśnie na 18 grudnia.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zwraca uwagę, że Gdańsk, otwarte od wieków Miasto buduje swoją siłę na różnorodności swoich Mieszkanek i Mieszkańców, również tych, którzy przybywają tu, ubogacając naszą Wspólnotę. - Cieszę się bardzo, że wspólnie z unikalną w skali kraju Radą Imigrantek i Imigrantów działającą aktywnie przy Prezydencie Miasta będziemy mieli okazję prześledzić biografie gdańszczanek i gdańszczan, którzy znaleźli tu swoje miejsce do życia – podkreślił.

Gdańsk integruje migrantów

Gdańsk to pierwsze miasto w Polsce, które utworzyło Radę Imigrantów i Imigrantek. Jest to organ doradczo - konsultacyjny w zakresie wdrażania polityki dotyczącej integracji i migracji.  

Rada działa od 2016 roku i niedawno rozpoczęła drugą kadencję. W jej nowym składzie znalazło się 14 osób. O jedną więcej niż poprzednio. Jest wśród nich m.in. Rosjanka, Ukrainka, Czeczenka, Tunezyjczyk, Syryjczyk, Francuz, czy Niemiec. Sześciu członków nowej Rady ma doświadczenie z pracy w poprzedniej kadencji.

- Podczas Forum i jednocześnie obchodów Dnia Migranta chcemy przedstawić poszczególnych członków Rady, ale przede wszystkim opowiedzieć, jakie są jej cele i dlaczego powstała - mówi Aws Kinawi, współprzewodniczący rady drugiej kadencji.

Organizatorzy zaplanowali pod koniec spotkania otwartą dyskusję. Będzie można zadawać pytania i lepiej się poznać. To spotkanie otwarte. Zaproszony jest każdy każdego, zwłaszcza gdańszczanki i gdańszczanie.

Wyjść bardziej do ludzi

W programie VII Forum znalazła się też część artystyczną. Będzie to pokaz gigantycznych baniek mydlanych Aleksandra Barysznikowa „el magia”. W trakcie wydarzenia goście będą mogli skosztować przystawek z kuchni ukraińsko – tatarskiej.

- Rada istnieje dopiero dwa lata – mówi Aws Kinawi. – Chcemy trochę zmienić nasze działanie i wyjść bardziej "do ludzi". Postaramy się dotrzeć do jak największej liczby migrantów, bo wielu z nich o nas nie wie. Bardzo się cieszę, że mamy zastrzyk nowej krwi. Planów i pomysłów jest mnóstwo.
W skład Prezydium nowo powołanej Rady wchodzą trzy osoby: Liliia Antoniuk z Ukrainy, Karel Dolinski z Brazylii i Aws Kinaniz Tunezji.

Uroczystość odbędzie się 18 grudnia br. o godz. 16 w sali wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności. Organizatorami VII Forum Migracji i Integracji jest Rada Imigrantów i Imigrantek oraz Urząd Miejski w Gdańsku (Wydział Rozwoju Społecznego).

Przyjmować i integrować

Zastępca Prezydenta, Piotr Kowalczuk z okazji wydarzenia przywołuje słowa papieża Franciszka na przeżywany już po raz 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” – czytamy w tegorocznym orędziu Ojca świętego. Piotr Kowalczuk przyznaje, że chociaż miastu pewnie trudno jest wyprzedzić papieża w trosce o każdą i każdego z nas niezależnie od konfesji to jednak jest dumny, że Model Integracji Imigrantek i Imigrantów wpisuje się i wyprzedza tegoroczne papieskie orędzie zatytułowane „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

Więcej o Gdańskim Modelu Integracji (to także pierwsza taka inicjatywa w Polsce)