20 czerwca pamiętaj o uchodźcach! Odbierz flagę i wesprzyj zbiórkę

200 flag – cegiełek przygotowali wolontariusze dla Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem jest metaforą kamizelki ratunkowej. To symbol międzynarodowej solidarności ze wszystkimi uchodźcami. Miasto Gdańsk przyłącza się do akcji. 20 czerwca w 100czni celebrujemy Światowy Dzień Uchodźców.

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r. Celem było uświadomienie problemów, z jakimi borykają się osoby, które muszą uciekać ze swoich krajów wskutek wojen i prześladowań.

Flaga jak kamizelka ratunkowa

Często nie mamy świadomości, że co roku wskutek katastrof naturalnych, wojen i prześladowań domy opuszcza kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie.  Przeważnie należą do nich kobiety i dzieci. Pozbawieni zostają wszystkiego – środków do życia, dachu nad głową, perspektyw, często są zmuszeni pokonać długą i wyczerpującą podróż. Trafiają do obcego kraju, nie znając języka, obyczajów.

Pomarańczową flagę z czarnym paskiem, która dzisiaj jest międzynarodowym symbolem solidarności z uchodźcami zaprojektowała artystka syryjskiego pochodzenia, Yara Said. Metaforycznie odnosi się do kamizelki ratunkowej. Bo uchodźcy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż, by znaleźć bezpieczne miejsce.  

Miasto Gdańsk przyłączyło się do akcji organizowanej już po raz drugi przez Teatr Powszechny w Warszawie, Fundację Strefa WolnoSłowa i Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Na znak solidarności z uchodźcami, na wybranych budynkach, wywieszono flagę zaprojektowaną przez syryjską artystkę. Jedna z nich znajduje się na drzewcu Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody.  

Flagi – cegiełki wolontariuszy

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantekzaprasza mieszkańców Gdańska na świętowanie tegorocznego Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenie odbędzie się w 100czni.

– Wolontariusze uszyli 200 pomarańczowych flag z czarnym paskiem. Będziemy je rozdawać i jednocześnie prosić o wsparcie naszej zbiórki na rzecz Punktu Ochrony Praw Imigrantów, które działa przy naszym Centrum – mówi Anna Kwaśnik z CWII.

W Punkcie, uchodźcy i migranci doświadczający dyskryminacji w Polsce, otrzymują kompleksową i bezpłatną pomoc. Pracownicy CWII zapraszają 20 czerwcado miasteczka kontenerowego 100cznia przy ul. Popiełuszki 5, w godz. 13.00-20.00.

Napisz list do aktywistek, weź udział w warsztatach

Ale to nie wszystko, co przygotowano tego dnia, żeby przybliżyć gdańszczanom problemy osób „oderwanych od korzeni”. Także Amnesty International Trójmiasto zaplanowało kilka wydarzeń w 100czni, m.in.  Mini Maraton Pisania Listów, czyli wsparcie dla aktywistów i aktywistek z całego świata, którzy bronią swojej ziemi.

Odbędą się także warsztaty "Poznaj uchodźców i uchodźczynie" dla osób powyżej 16 roku życia. Liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego, żeby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić ankietę zgłoszeniową TUTAJ. "Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii" to spotkanie z książką autorstwa Janine di Giovanni.

A o godz. 16 Amnesty International Trójmiasto zaprasza na rozmowę o pracy z uchodźcami i uchodźczyniami z publicystką Dalią Mikulską, która m.in. pracowała z młodzieżą w RPA, na projektach humanitarnych i edukacyjnych na rzecz uchodźców syryjskich w południowo-wschodniej Turcji i Libanie, była wolontariuszką w obozie dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej, nadzorowała szkolenia z obsługi paneli słonecznych oraz ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa linowego w Etiopii.