Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Regaty trwają a Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński już ze złotym medalem

Do końca mistrzostw Polski klas olimpijskim pozostał jeszcze jeden dzień, a w pięciu konkurencjach już poznaliśmy złotych medalistów. Wśród nich są Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z AZS AWFiS Gdańsk oraz Zofia Klepacka, Radosław Furmański, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska.

A
A
Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek dzień przed zakończeniem regat zapewnili sobie złoty medal mistrzostw Polski
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński dzień przed zakończeniem regat zapewnili sobie złoty medal mistrzostw Polski
fot. Robert Hajduk/PZŻ

Sobota, 29 września, był trzecim dniem żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich. Tym razem w Górkach Zachodnich był znacznie słabszy wiatr niż w czwartek i piątek. Dwa wyścigi z samego rana udało się przeprowadzić w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.

Na prowadzeniu pozostali Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy dwukrotnie przypływali na drugim miejscu, zapewniając sobie dzień przed końcem regat obronę mistrzowskiego tytułu. Sześć punktów tracą do nich Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), po tym jak zajęli miejsca trzecie oraz pierwsze i w związku z tym, że w niedzielę odbędzie się tylko jeden normalny wyścig, nie są już w stanie tego odrobić. Z kolei trzecią pozycję utrzymali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z YKP Gdynia (miejsca 1. i 4.).

- Cieszymy się, że po raz kolejny podczas mistrzostw Polski możemy żeglować na naszym rodzinnym akwenie. Przez pierwsze dwa dni panowały wyjątkowe warunki, wiał bardzo silny wiatr i występowała duża fala więc na wodzie było bardzo wymagająco. Z kolei dzisiaj wiał słaby i zmienny w kierunku wiatr, co skutkowało przetasowaniami w stawce. Nasi młodsi koledzy żeglowali skutecznie, ale broniliśmy się dzielnie - ocenił Paweł Kołodziński.

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka oraz Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) najpierw zostały złapane na falstarcie, a w drugim wyścigu przypłynęły pierwsze i również są już pewne złotych medali. 

Na katamaranach Nacra 17 ścigają się w Polsce tylko dwie załogi, które na co dzień trenują w klubie UKS Navigo Sopot. Tutaj również tytuł zapewnili już sobie Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 1., 2. i 2.).

W klasie RS:X kobiet po raz kolejny złoto przypadło Zofii Klepackiej (Legia Warszawa), która w sobotę trzy razy była najlepsza na trasie regat.

W klasie RS:X mężczyzn po raz trzeci z rzędu mistrzem kraju został Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który w sobotę zajął miejsca drugie, pierwsze i trzecie.

W klasie 470 wyścigi odbyły na dwie raty. Panie pływały w jednej grupie z panami, ale wszystkie trzy wyścigi wygrały Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) i są już o krok od zapewnienia sobie końcowego zwycięstwa. 

Z w klasie Finn walka o zwycięstwo jest bardziej zacięta. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) wpływał na metę czwarty i dwa razy pierwszy, pozostając na prowadzeniu, ale drugiego w klasyfikacji Mikołaja Lahna z UKŻ Wiking Toruń (miejsca 7., 2. i 2.) wyprzedza tylko o pięć punktów. Siedem „oczek” dalej znajduje się Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia (3., 3. i 3.).

- Na razie dosyć ciężko walczy mi się z pozostałymi zawodnikami. Wpływ na to ma wybrany przeze mnie sprzęt, który nie jest najszybszy, a także wyższy poziom ścigających się ze mną kolegów. Taka zacięta walka jest bardzo dobra pod względem treningowym, ponieważ aby osiągnąć dobry wynik na mecie, muszę bardzo dobrze startować. Na szczęście wszystkie starty miałem na tych mistrzostwach wyśmienite i dzięki temu udało mi się wygrać większość wyścigów. Zwyciężałem w nich z niewielką przewagę, co pokazuje, że te starty miały bardzo duże znaczenie - powiedział Piotr Kula.

Wielkie emocje ostatniego dnia regat czekają startujących w klasach Laser Radial i Laser Standard, w których różnice punktowe w czołówce są niewielkie. 

Za: Maciej Frąckiewicz/PZŻ

TAK BYŁO:

Dzień pierwszy, czwartek: Żeglarze w Górkach Zachodnich. Faworyci są w formie i pływają na czele

Dzień drugi, piątek: Liderzy trzymają się mocno. Klepacka, Kula, Przybytek-Kołodziński, pływają z przodu

***