***
Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ładnie mieszkać. Sprzątanie Gdańska od Kokoszek po Chełm

Co prawda międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata odbywa się w trzeci weekend września, jednak to wiosna sprzyja wszelkim porządkom. Sprzątanie i upiększanie na dużą skalę gdański Urząd Miejski zaplanował na dwie kolejne soboty - 16 i 23 kwietnia 2016 r. - w południowej części miasta: na Jasieniu, w Kokoszkach, na Ujeścisku-Łostowicach oraz Chełmie.

A
A

Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy właściciele czworonogów sprzątali po swoich pupilach. Przykład daje straż miejska.
Byłoby wspaniale, gdyby wszyscy właściciele czworonogów sprzątali po swoich pupilach. Przykład daje straż miejska.
Łukasz Szulc/Straż Miejska

- Akcja „Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa” to nie tylko praca w szczytnym celu, ale też edukacja, bo przy okazji chcielibyśmy informować gdańszczan o tym, w jaki sposób, z pomocą podległych miastu instytucji, mogą odpowiedzialnie pozbywać się przeróżnych odpadów - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Grzelak będzie sprzątał z mieszkańcami dwukrotnie: 16 kwietnia pojawi się w Jarze Wilanowskim, tydzień później zaś pomoże porządkować teren przy Szkole Podstawowej nr 12 na Ujeścisku.

Akcję przygotowano z rozmachem. Wezmą w niej udział mieszkańcy, członkowie rad dzielnic i pracownicy samorządowi. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ma zakasać rękawy 16 kwietnia - od godz. 10 wspólnie z mieszkańcami będzie m.in. sadził kwiaty w Jarze Wilanowskim. Natomiast zastępca prezydenta Andrzej Bojanowski zapowiedział udział w porządkowaniu Jasienia 23 kwietnia.

Do akcji włączyły się także służby miejskie, m.in. z Zakładu Utylizacji (ZUT) w Gdańsku-Szadółkach. - Podejmujemy coraz więcej inicjatyw skierowanych do sąsiadów zakładu, a „Wielkie Sprzątanie” to kolejny element tych działań - tłumaczy Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Chcemy być pozytywnie obecni w naszym bliskim otoczeniu, ale też przybliżać mieszkańcom nasze trwające i przygotowywane inwestycje, które mają ograniczyć problem przykrego zapachu. Zależy nam również, by pokazywać, jak wiele problemów z odpadami jesteśmy w stanie rozwiązać szybko i bezpłatnie.

Chyba każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym otoczeniu. Czasem trzeba samemu wziąć się do roboty, by zrobić porządek po anonimowych brudasach.
Chyba każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym otoczeniu. Czasem trzeba samemu wziąć się do roboty, by zrobić porządek po anonimowych brudasach.
Anna Dobrowolska/UMG

Do sprzątania może przystąpić każdy, bez ograniczeń wiekowych, jednak dzieci muszą być pod opieką dorosłych. - Warto przyjść całymi rodzinami, by propagować wśród naszych dzieci jak najlepsze wzorce - zachęca Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm. - Chyba każdego normalnego człowieka bulwersuje widok opon wyrzuconych w parku. Potrzebna jest praca u podstaw. Pokolenie naszych dzieci musi już postępować z odpadami ze znacznie większą świadomością niż my.

Wielkie sprzątanie obejmie cztery dzielnice: Jasień, Kokoszki, Ujeścisko-Łostowice oraz Chełm. Uczestnicy będą wspólnie zbierać odpady i usuwać dzikie wysypiska, nasadzać kwiaty i krzewy. Pracę uprzyjemnią pikniki sąsiedzkie, podczas których będzie czas na wspólną integrację. Będzie można także uzyskać informacje od pracowników Zakładu Utylizacyjnego, dotyczące obecnej działalności spółki i jej planów, usług świadczonych mieszkańcom, a także przygotowaniach do budowy spalarni odpadów komunalnych. Przedstawione zostaną także planowane zmiany, m.in. wprowadzenie obowiązkowej segregacji szkła od lipca tego roku.

Plan pracy w każdym z wymienionych niżej miejsc jest następujący:

• godz. 10 - zbiórka uczestników (pobieranie worków, rękawic oraz mapek)

• godz. 10 - początek wspólnych nasadzeń kwiatów i krzewów przy szkołach oraz w Jarze Wilanowskim

• godz. 10.30 - początek wspólnego sprzątania w terenie

• godz. 13 - powrót do miejsc zbiórek, poczęstunek, udział w piknikach sąsiedzkich (przy szkołach oraz w Jarze Wilanowskim)

• godz. 14.30 - zakończenie akcji

Dla wszystkich uczestników przygotowano upominki i poczęstunek.

 

„Wielkie Sprzątanie Gdańska-Południa”

sobota, 16 kwietnia 2016 r.

Chełm: Jar Wilanowski

Chełm: teren przy ul. Ptasiej 22A

Chełm: teren przy skrzyżowaniu ulicy Stoczniowców i Dokerów

Ujeścisko: teren przy Szkole Podstawowej nr 86 (ul. Wielkopolska 20)


sobota, 23 kwietnia 2016 r.

Ujeścisko: teren przy Szkole Podstawowej nr 12 (ul. Człuchowska 6)

Kokoszki-Kiełpino: teren przy Szkole Podstawowej SP nr 84 (ul. Otomińska 72)

Szadółki: teren przy ul. Lubowidzkiej 8

Jasień: teren przy Szkole Podstawowej nr 85 (ul. Stolema 59)

Jasień: teren przy ul. Jabłoniowej 13 (siłownia)

Jasień-Kiełpinek: teren przy ul. Szczęśliwej 42Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***