PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Zebrane szkice Andrzeja Januszajtisa

Zebrane szkice Andrzeja Januszajtisa
Andrzej Januszajtis „Gdańskie ABC…”

Fot. Wydawca

„Książka »Gdańskie ABC…« powstała z zamysłu, aby na 90. urodziny prof. Andrzeja Januszajtisa, osobowości niezwykłej, wydać zbiór jego artykułów na temat Gdańska, publikowanych na przestrzeni osiemnastu lat, głównie w ukazującym się od ponad dwudziestu lat Miesięczniku »Nasz Gdańsk«. Warto, aby te bezcenne perełki wydobyte z archiwum były dostępne Czytelnikom” – pisze we wstępie Zbigniew Socha, współzałożyciel Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”. Na książkę złożyły się artykuły, które „ukazują piękno Gdańska, żeby pobudzić ciekawość, zachęcając do odkrywania uroków miasta, poznawania jego historii i zrozumienia istoty przemian w życiu gdańszczan”.

W słowie od autora Andrzej Januszajtis przyznaje, że „ta książka miała być [dla niego] niespodzianką, prezentem urodzinowym”. Ale jest zadowolony, że ujawnienie zamiaru jej wydania pozwoliło mu uzupełnić te dawniej pisane teksty i zaktualizować zawarte w nich informacje.

***

Andrzej Januszajtis „Gdańskie ABC…”, Stowarzyszenie „Nasz Gdańsk”, Gdańsk 2018.

Spis treści: A jak Aleja Zwycięstwa; A jak Artur Schopenhauer i inni sławni gdańszczanie; B jak Brama Zielona; B jak Baszta Nowa i Bastion Wiebego; C jak Carillon; C jak cmentarze gdańskie; D jak Danziger Hof; D jak dzielnica Suchanino; E jak Eichendorf; E jak Epifania u św. Trójcy; F jak fontanny; F jak Fahrenheitowie – miejsce tragedii; G jak Gwiazdka w dawnym Gdańsku; G jak gimnazjum na Targu Maślanym; H jak honorowi obywatele Gdańska; H jak herby na Bramie Wyżynnej; I jak Inskrypcje; I jak Indeks Marburski; J jak Jaśkowa Dolina; J jak Jasełka; K jak król pieców; K jak Kartuska i okolice; L jak latarnie; L jak Leczkow (Konrad); Ł jak Łostowice; Ł jak Łąki Rzeźników; M jak Mariacka; M jak moje miasto; N jak nazewnicze nieporozumienie; N jak najpiękniejsza z pięknych; O jak ogrody; O jak Organy Mariackie; P jak przechadzka po Piwnej; P jak plaże Gdańska; R jak Rady dawnego Gdańska; R jak Ratusz Starego Miasta; S jak spichlerze; S jak Siedemset Dominików; T jak Targ Sienny; T jak Trakt Św. Wojciecha – nasycony bujną historią; U jak Uphagenowie; U jak ulica Piwna – niezwykła; W jak Wisła Gdańska; W jak wizyty królów; Z jak zabytki na wygnaniu; Z jak zagrożone piękno.